Tulevaisuuden näkymät

Osavuosikatsaus Q3/2022, julkaistu 27.10.2022

TULOSOHJEISTUS 2022

Kesko-konsernin tulosohjeistus annetaan kuluvalta vuodelta 2022 ja sitä verrataan vuoteen 2021. Yhtiö arvioi vuonna 2022 vertailukelpoisen liikevoiton olevan haarukassa 790–840 miljoonaa euroa. Aiemmin Kesko arvioi vertailukelpoisen liikevoiton olevan 750–840 miljoonaa euroa. Vuonna 2021 Keskon vertailukelpoinen liikevoitto oli 775,5 miljoonaa euroa.

NÄKYMÄT 2023

Keskon liikevaihdon ja liikevoiton ennakoidaan pysyvän hyvällä tasolla myös vuonna 2023 toimintaympäristön haasteista huolimatta.

Päivittäistavarakaupan markkinakehityksen ennakoidaan jatkuvan kokonaisuutena vakaana osaltaan hintainflaation tukemana. Keskolla on vahva asema kaikilla ruokakaupan osa-alueilla. Tästä johtuen liikevoiton ennakoidaan pysyvän edelleen hyvällä tasolla kustannusten noususta huolimatta.

Rakentamisen markkinan ennakoidaan laskevan jonkin verran vuodesta 2022. Uudisrakentamisen ennakoidaan laskevan, mutta korjausrakentamisen sekä vihreään siirtymään liittyvän rakentamisen arvioidaan edelleen kasvavan. Keskon rakentamisen ja talotekniikan kaupan myynnistä yli 80 % tulee yritysasiakaskaupasta. Rakentamisen ja talotekniikan kaupassa hyvää tulostasoa tukee korjausrakentamisen merkittävä osuus sekä energian säästöön ja vihreään siirtymään liittyvien tuotteiden vahva kysyntä.

Autokaupan markkinassa autojen saatavuuden ja kysynnän ennakoidaan edelleen olevan pitkän aikavälin keskiarvoa matalammalla tasolla vuonna 2023. Markkinatilanteesta huolimatta Keskon autokaupassa kannattavuuden ennakoidaan säilyvän hyvällä tasolla toteutettujen uudistamis- ja tehostustoimenpiteiden ansiosta.

 

Tulevaisuuden näkymien arkisto

Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2022
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2022
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2022
Pörssitiedote 25.4.2022

Tilinpäätöstiedote 2021
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2021
Pörssitiedote 14.10.2021
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2021
Pörssitiedote 14.6.2021
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2021
Pörssitiedote 15.4.2021

Tilinpäätöstiedote 2020
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2020
Pörssitiedote 17.9.2020
Puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2020
Pörssitiedote 10.7.2020
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2020
Pörssitiedote 18.3.2020

Tilinpäätöstiedote 2019
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2019
Puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2019
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2019

Tilinpäätöstiedote 2018
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2018

Puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2018
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2018

Tilinpäätöstiedote 2017
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2017
Puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2017
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2017

Tilinpäätöstiedote 2016
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2016

Puolivuosikatsaus 1.1.-30.6.2016
Pörssitiedote 1.6.2016
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2016
Pörssitiedote 12.4.2016

Tilinpäätöstiedote 2015
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2015
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2015
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2015

Pörssitiedote 16.3.2015

Tilinpäätöstiedote 2014
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2014
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2014

Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2014

Tilinpäätöstiedote 2013
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2013
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2013
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2013

Tilinpäätöstiedote 2012
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2012
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2012
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2012

Tilinpäätöstiedote 2011
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2011
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2011
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2011

Tilinpäätöstiedote 2010
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2010
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2010
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2010

Tilinpäätöstiedote 2009
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2009
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2009
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2009

Tilinpäätöstiedote 2008
Osavuosikatsaus 1.1.-30.9.2008
Osavuosikatsaus 1.1.-30.6.2008
Osavuosikatsaus 1.1.-31.3.2008

Takaisin ylös