Uutiset ja tiedotteet

Tarkenna aihe


711 uutista ja tiedotetta

Heinäkuu 2022

Hulmuavia helmoja, kevyitä kenkiä ja käsityöläispizzoja – suomalaisten kesän 2022 hittituotteet vievät ajatukset huolettomaan kesään

Suomalaisten kesä 2022 on ollut huoleton, mitä tulee K-ruokakaupoista ostettuihin tuotteisiin. Kahtena aiempana kesänä ulkomaiden kaipuu näkyi ulkonäössä ja lautasilla, mutta vapautuneemmassa maailmassakin pidetään edelleen kiinni lomatunnelmasta: ravintoloista tuttuja tuotteita tuodaan kotikeittiöissä itse valmistettaviksi, lomakohdetyyliin pukeutuen. Ruoanlaitossa arvostetaan edelleen helppoutta, ja käteen etsiytyy kesällä kovakantista kirjaa todennäköisemmin pokkari.

Media

21.07.2022 10.45

Marketsisustusta jo joka toisen asiakkaan ostoskorissa – alueellisissa sisustusmieltymyksissä merkittäviä eroja

Sisustushankintoja on kuluneen vuoden aikana tehty marketeista noin kerran kuukaudessa, kun perinteisesti sisustustuotteita ostetaan kolmesti vuodessa. K-Citymarketit myyvät tällä hetkellä sisustustuotteita enemmän kuin koskaan aiemmin: myyntiä vauhdittavat laajentuneen valikoiman ohella myös kokonaan uudet, ruokaostoksillaan sisustushankintoja tekevät asiakasryhmät. Siinä, mitä sisustustuotteita marketeista ostetaan, on kuitenkin alueellisia eroja. 

Media

19.07.2022 10.10

Kolmannes suomalaisista aikoo syödä kesällä enemmän ravintoloissa - Uudet ilmiöt siivittävät ravintolakesää 2022

Hard seltzerit, avotulikokkailu ja spritz-juomat ovat tämän kesän trendejä. Patoutuneen ulkona syömisen kysynnän purkautuminen luo Suomeen vilkkaan ravintolakesän, joka on täynnä nousevia ravintolailmiöitä.

Media

15.07.2022 08.45

Puusisustaminen, kesäkeittiö ja Tapio Anttilan huonekalumallisto esillä K-Raudan ja Ainoakodin kohteessa asuntomessuilla

K-RYHMÄ LEHDISTÖTIEDOTE 14.7.2022 K-Rauta Villa Aallon keskeisenä teemana on puun käyttö luovasti sisustamisessa. Talossa on esillä sisustusarkkitehti Tapio Anttilan kotimaisesta puusta K-Raudalle suunnittelema kalustesarja ja muita kotimaisten suunnittelijoiden tuotteita. Kesäkeittiö kunttakattoineen kohoaa pihan sydämeksi. 

Yritys, Media

14.07.2022 10.00

Keskon myynti kasvoi kesäkuussa

Kesko-konsernin myynti oli kesäkuussa 2022 yhteensä 1 088,1 milj. euroa ja se kasvoi 1,3 % edellisestä vuodesta. Myynnin vertailukelpoinen kasvu oli 1,5 %.

Sijoittaja, Media

14.07.2022 08.00

Takaisin ylös