Vuoden 2003 K-raudan ketjukaupaksi on valittu K-rauta Kouvola ja ketjun vuoden tavarantoimittajaksi on valittu Makita Oy Helsingistä. Valinnat vahvistettiin Rautakeskon ennakko-ostopäivillä lauantaina Tampereella.
K-rauta Kouvolan valitsemisen perusteena olivat hyvä myynnin kehitys, erinomainen asiakastyytyväisyys ja henkilöstön työtyytyväisyys. K-raudan kauppias Merja Karhu oli ennakko-ostopäivillä vastaanottamassa kunniakirjansa ja koulutusstipendinsä.
Makita Oy maahantuo ja myy Makita-merkkisiä ammattilaisen sekä vaativan harrastajan sähkötyökaluja. Yritys on jo pitkään panostanut loppukäyttäjien asiakastyytyväisyyteen ja kaupan myyntihenkilöiden ammattitaidon kehittämiseen. Makita Oy pystyy tarjoamaan kaupalle kattavan ja laadukkaan sähkötyökalujen tuotevalikoiman, jota K-raudoissa arvostetaan. Kunniakirjan ennakko-ostopäivillä vastaanotti myyntijohtaja Jorma Kyntölä.
K-rauta-ketjuun kuuluu yhteensä 44 myymälää Suomessa, 11 myymälää Ruotsissa, neljä myymälää Virossa ja yksi myymälä Latviassa. Ketjun verollinen myynti vuonna 2002 oli 452 miljoonaa euroa. Ketju työllistää noin 1 500 henkilöä.
Lisätietoja 23.11. alkaen:
K-rauta-ketjun puheenjohtaja Ari Etelätalo, GSM 040 544 5563
Johtaja Jari Lind, Rautakesko Oy, K-rauta-ketju, GSM 0500 631 519