Pääministeri Jyrki Katainen Keskon Kaupan päivässä: Hyvinvointiyhteiskuntamme turvaaminen edellyttää nykyistä pidempiä työuria

KESKO OYJ LEHDISTÖTIEDOTE 23.01.2012 KLO 15.00 
   

Helsingissä 15. kerran järjestettyyn Kaupan päivä -seminaariin osallistui noin 650 kaupan ja teollisuuden avainhenkilöä. Seminaarin puhujat olivat pääministeri Jyrki Katainen, toimitusjohtaja Ritva Hanski-Pitkäkoski, Mainostajien liitto, toimitusjohtaja Esko Kilpi, Esko Kilpi Oy, Group Director, Global Connections Michael Donnelly, The Coca-Cola Company, CEO Jonas Bonnier, Bonnier AB, pääjohtaja Reijo Kemppinen, EU:n neuvoston viestintä-, lehdistö- ja avoimuusosasto, kirjailija Sofi Oksanen ja Keskon pääjohtaja Matti Halmesmäki. Seminaarin teema oli Kuuleeko asiakkaasi mitä sanot? - Markkinointi digiaikana.

Pääministeri Jyrki Katainen totesi puheenvuorossaan, että julkisen talouden kestävyysvaje on kurottava umpeen. Lyhyen aikavälin sopeutuksen lisäksi on pidemmällä aikavälillä pystyttävä puuttumaan yhteiskuntamme rakenteellisiin heikkouksiin. Nykymenolla tulomme eivät pitkällä aikavälillä riitä kattamaan hyvinvointiyhteiskunnan menoja.

- Kestävyysvajeen kannalta keskeisin kysymys on suomalaisten työurien pituus. Hyvinvointiyhteiskuntamme turvaaminen edellyttää, että jaksamme ja saamme tehdä nykyistä pidempiä työuria.

Pääministeri Katainen muistutti, että väestömme ikääntyy nopeammin kuin missään muussa EU-maassa seuraavien parinkymmenen vuoden aikana. Joka vuosi tästä eteenpäin työtuloistaan veroja maksavien määrä vähenee ja eläkkeestään veroja maksavien määrä kasvaa. Kun eläke on tuntuvasti palkkaa pienempi, maksettujen verojen eli valtion ja kuntien tulojen määrä pienenee. Ikääntymisen vuoksi Suomella riittää siis haasteita ja työtä ilman ulkoisia talouskriisejäkin.

Coca-Colan Group Director Michael Donnelly kertoi, että yhtiö noudattaa sosiaalisessa mediassa "Fanit ensin" -lähestymistapaa. Coca-Cola on keskittynyt kuuntelemaan, oppimaan ja antamaan faneille mahdollisuuden jakaa brändeihin liitettyjä ilonaiheita ja luomuksia paikallisesti asiaankuuluvalla tavalla ympäri maailman.

Bonnier-konsernin pääjohtaja Jonas Bonnier totesi Kaupan päivässä, että laatujournalismi ja tarinankerronta ovat mediateollisuuden tulevaisuutta. Bonnier AB omistaa mm. MTV Oy:n.

Toimitusjohtaja Hanski-Pitkäkoski pohti miten "digiviidakkoon eksynyt kuluttaja" tavoitetaan. Hän kävi läpi mediamarkkinoilla tapahtuneita muutoksia ja yritysten valmiutta ottaa käyttöön uusia sosiaalisen median työkaluja. Vuorovaikutuksellisten digitaalisten välineiden hyödyntäminen on nopeasti yleistynyt ja verkkomedioiden osuus mainonnassa kasvanut. Kaupan päivässä julkistetun mainosbarometrin mukaan verkkomedia kasvattaa edelleen osuuttaan Suomessa. Maailmalla ennustetaan, että siitä on tulossa toiseksi suurin media television jälkeen.

Seminaarin päätöspuheenvuoron piti kirjailija Sofi Oksanen. Hänen mukaansa ihmisten tavoittaminen edellyttää heidän sydäntensä tavoittamista. Sofi Oksanen on viime vuosien palkituin suomalainen kaunokirjailija.

Kaupan päivän esiintyjien kuvat ovat ladattavissa osoitteesta http://aineistopankki.kesko.fi ja ohjelma osoitteesta www.kesko.fi/esitysmateriaalit.

Lisätietoja: Viestintäjohtaja Merja Haverinen, Kesko Oyj, puh. 01053 22764

Kesko (www.kesko.fi) on vähittäiskaupan osaaja, joka tuo kauppojensa kautta elämisen laatua kuluttajien jokaiseen päivään. Keskon ketjutoimintaan kuuluu noin 2 000 kauppaa Pohjoismaissa, Baltiassa, Venäjällä ja Valko-Venäjällä.

Takaisin ylös