Uutiset ja tiedotteet

Tarkenna aihe


676 uutista ja tiedotetta

Huhtikuu 2023

Ovatko ostot pysyneet budjetissa, entä mikä osuus raaka-aineista on ollut kotimaista? Uusi datatyökalu helpottaa ravintoloita hankintojen seurannassa

Uuden datapohjaisen palvelun kautta ravintolat ja muut Kespron tukkuasiakkaat voivat tarkastella omia raaka-ainehankintojaan monipuolisesti, niin eurojen, kilojen kuin kotimaisuuden ja vastuullisuuden näkökulmasta. Palvelu on asiakkaille maksuton.

Media

11.04.2023 09.00

Muutosneuvotteluissa organisoitu uudelleen useita toimintoja – monilta irtisanomisilta vältyttiin tarjoamalla henkilöstölle uusia tehtäviä

Keskossa on käyty tämän talven aikana kolmet muutosneuvottelut, joiden tavoitteena on ollut uudelleenorganisoida toimintoja ja yksikköjä vastaamaan muuttuneeseen toimintaympäristöön ja asiakaskäyttäytymiseen.

Media

06.04.2023 14.54

Yhä useampi terassi rakennetaan nyt kotimaisesta puusta

K-RYHMÄ LEHDISTÖTIEDOTE 6.4.2023 Terassikalusteiden -ja lautojen ostosesonki alkaa perinteisesti Suomessa heti huhtikuun ensimmäisen viikon jälkeen. Maailman myllerryksen takia trendit ovat muuttuneet: suomalaisia kiinnostaa entistä enemmän puutavaran alkuperä, eikä aiemmin suosittua siperianlehtikuusta edes tuoda Suomeen. Terasseista halutaan silti edelleen tehdä suuria. Tänä keväänä myös puutavaran laskenut hinta tukee toiveiden toteuttamisessa.

Media

06.04.2023 10.30

Janne Ripatin ja Anna Hatakan kauppiasunelma käy toteen K-Market Ruskossa

K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 5.4.2023 Janne Ripatti ja Anna Hatakka aloittavat kauppiasuransa vapunpäivänä Ruskon K-Marketissa.

Media

05.04.2023 13.00

Jonatan Jarkialle toinen kauppa Porin K-Market Hyveläntiestä

K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 5.4.2023 Jonatan Jarkia aloittaa vapunpäivänä Porin K-Market Hyveläntien kauppiaana. Hänellä on jo entuudestaan luotsattavana K-Supermarket Antinkatu ja K-Market Hyveläntie tulee hänen toiseksi kaupakseen.

Media, Länsi-Suomi

05.04.2023 12.00

Tiia Kähkönen Kannuksen K-Market Herkun kauppiaaksi

K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 5.4.2023 Tiia Kähkönen aloittaa 1.5. Kannuksessa K-Market Herkun kauppiaana ja samalla alkaa myös hänen kauppiasuransa.

Pohjois-Suomi, Media

05.04.2023 11.00

Pääsiäisenä herkutellaan perinteisesti: pääruoaksi karitsaa ja suut makeaksi suklaamunilla

Pääsiäinen on Suomessa ruokakaupan sesongeista toiseksi suurin joulun jälkeen. Vaikka moni seuraa nyt arjessaan aktiivisesti tarjouksia ja suunnittelee ruokaostoksiaan entistä tarkemmin, herkutellaan sesonkijuhlina entiseen tapaan. Pääsiäisenä perinteiset ruoat, kuten karitsa eri muodoissaan sekä tuttujen brändien suklaamunat pitävät pintansa.  

Yritys, Media

05.04.2023 10.41

Kauan odotettu uusi K-Rauta Varkaus avautuu – ”Kaikki muuttuu paremmaksi”

K-Raudan palvelut Varkaudessa ja lähialueilla paranevat oleellisesti, kun Varkauteen rakennettu uusi K-Rauta avautuu asiakkaille huomenna torstaina, 6. huhtikuuta osoitteessa Valssikuja 4. Isompi myymälä ja laajempi valikoima vastaavat kysyntään, joka Varkauden alueella on ollut entistä monipuolisemmille rautakaupan palveluille. K-Rauta Varkauden kauppiaina jatkavat Tommi Rossi sekä Arto ja Harri Heiskanen.

Itä- ja Keski-Suomi, Media

05.04.2023 09.00

Takaisin ylös