K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 29.4.2025 Tammi-maaliskuun luvut paljastavat, että Etelä-Karjalassa on herätty kunnostamaan niin koteja kuin pihoja. K-Rauta-ketjun kaupoilla myynti on kasvanut 3,3 %.
Laajennuksen yhteydessä kauppa uudistetaan lattiasta kattoon. Nykyinen myyntipinta-ala kasvaa noin 150 m2:lla ja on jatkossa noin 430 m2.
"Uudistusremontti on niin mittava, että joudumme valitettavasti laittamaan kaupan kiinni elo-syyskuulla muutamaksi viikoksi”, kertoo Keskon Pohjois-Suomen aluejohtaja Jari Saarinen. ”Suunnitelman mukaan syys-lokakuun vaihteessa avautuva isompi K-Market Muurola pystyy palvelemaan paremmin asiakkaitaan mm. kasvavan tuotevalikoiman myötä."
”Muurolalaiset ansaitsevat nykyaikaisen ja hyvillä valikoimilla olevan K-ruokakaupan lisäpalveluineen ja haluamme olla kylän kehityksessä mukana”, kauppias Tero Jolanki sanoo. ”Syksyllä pääsemme sitten juhlimaan palvelevan oman kylän kaupan avajaisia.”