K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 29.4.2025 Tammi-maaliskuun luvut paljastavat, että Etelä-Karjalassa on herätty kunnostamaan niin koteja kuin pihoja. K-Rauta-ketjun kaupoilla myynti on kasvanut 3,3 %.
Päivittäistavarakaupan myynti kasvoi 2,2 % ja eurot olivat 89,6 miljoonaa. Rakentamisen ja talotekniikan kaupan myynti oli 28,8 miljoonaa euroa. Auto- ja vapaa-ajan kaupan myynnin arvo oli 14,5 miljoonaa euroa.
”K-ryhmän päivittäistavarakaupan myynti Pohjois-Karjalassa kehittyi hieman ja siihen voi olla varsin tyytyväinen haastavassa markkinassa. Erityisesti K-Citymarketien ja K-Supermarketien myynnit kehittyivät hyvin. Kauppiaat henkilökuntineen ovat tehneet erinomaista työtä”, kommentoi lukuja Keskon Itä- ja Keski-Suomen aluejohtaja Jesse Kohonen.
Joensuussa K-Citymarket Pilkon kokonaisuudistus alkaa elokuussa ja laaja remontti valmistuu ensi vuonna.