
K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 27.6.2022 Futiskiertue tarjoaa leikkimielistä liikuntaa ja katufutis-turnauksia K-kauppojen piha-alueilla eri puolilla Suomea ja kiertue saapuu Jyväskylään K-Citymarket Seppälän pihalle keskiviikkona 29.6.2022 klo 12-16.
Päivittäistavarakaupan myynti oli 48,9 miljoonaa euroa. Rakentamisen ja talotekniikan kauppa kävi 19,6 miljoonalla eurolla ja se kehittyi 17,5 %. Autokaupan myynnin arvo oli 7,4 miljoonaa euroa.
”Rakentamisen vilkkaus ja erinomaisesti tehty asiakastyö rakentamisen ja talotekniikan kaupoissamme näkyvät hyvänä kehityksenä”, kommentoi Keskon Etelä-Suomen aluejohtaja Mika Sivula. ”Päivittäistavarakaupan myynteihin voi olla myös tyytyväinen, koska taustalla ovat viime vuoden kovat vastaluvut ja pääsiäisostojen ajoittuminen silloin maaliskuulle.”
”Autokauppa on kärsinyt maailmanlaajuisesta komponenttipulasta ja saatavuusongelmista. Asiakkaat luottavat edustamiimme merkkeihin ja uusien autojen tilauskanta on ennätyskorkea”, jatkaa Sivula.
Lahdessa K-Citymarket Karismassa ovat alkaneet laajennus- ja kokonaisuudistustyöt, jotka valmistuvat loppuvuodesta.