K-ryhmän vähittäismyynti oli Päijät-Hämeessä alkuvuonna lähes 79 miljoonaa euroa – rakentaminen, K-Citymarketit ja autokauppa kasvussa

K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 29.4.2026 K-ryhmän vähittäismyynti oli tammi-maaliskuussa Päijät-Hämeessä yhteensä 78,5 miljoonaa euroa (alv 0 %), ja se kasvoi 4,4 % edellisvuoden vastaavaan aikaan verrattuna. Päijät-Hämeen alkuvuoden vahvin K-ryhmän toimiala oli rakentamisen ja talotekniikan kauppa, jossa maakunnan kehitys oli muuta myyntiä vahvempaa.

”Päijät-Hämeessä vuosi 2026 käynnistyi myönteisesti, ja kasvua nähtiin kaikilla päätoimialoilla. Erityisesti rakentamisen ja talotekniikan kauppa vahvistui selvästi, ja myös päivittäistavarakaupassa nähtiin hyvää kehitystä erityisesti K-Citymarketeissa. Pysyvästi edullinen -hintaohjelma, panostukset verkostoon, laatuun ja asiakaskokemukseen sekä aktiivinen kauppiastyö näkyvät alueella myönteisenä kehityksenä”, arvioi Keskon Hämeen aluejohtaja Janne Virtanen.

”Päivittäistavarakaupassa myynnin kehitys painottui alkuvuonna selvästi K-Citymarketeihin. Tämä sopii hyvin yleiseen markkinakuvaan, jossa suuremmat myymäläformaatit vetivät muuta kenttää vahvemmin. Paavolan uusi K-Citymarket avattiin viime marraskuussa, ja viime vuosien uudistusten myötä Päijät-Hämeen hypermarketverkosto on nyt hyvin ajanmukainen”, jatkaa Virtanen.

”Rakentamisen ja talotekniikan kauppa käynnistyi Päijät-Hämeessä erittäin vahvasti. Erityisesti Onnisen myynti kehittyi alkuvuonna erinomaisesti”, iloitsee Virtanen.

”Autokaupassa näkyy kasvua Päijät-Hämeessä. Autokaupan myynti kasvoi alkuvuonna 7,2 %, vaikka markkina on edelleen herkkä. Alkuvuoden kehitystä tukivat erityisesti käytettyjen autojen ja palveluiden myynnin vahvistuminen”, analysoi Virtanen.

K-ryhmän vähittäismyynti oli tammi-maaliskuussa Päijät-Hämeessä yhteensä 78,5 milj. euroa (alv 0 %), muutos +4,4 %

  • Päivittäistavarakaupan myynti 50,0 milj. euroa, muutos +2,2 %
  • Rakentamisen ja talotekniikan kaupan myynti 17,6 milj. euroa, muutos +9,8 %
  • Auto- ja urheilukaupan myynti 10,8 milj. euroa, muutos +6,1 %.

Oliko sisältö hyödyllinen?
KYLLÄ
EI

Takaisin ylös