Kesko on valittu yritysten vastuullisuutta mittaaviin Dow Jones Best-in-Class World ja Best-in-Class Europe -indekseihin (DJ BIC). Keskon toimialalta Best-in-Class World -indeksiin pääsi viisi yritystä ja Best-in-Class Europe -indeksiin kaksi.

Suomalainen ruokakauppa nousee nähtävyydeksi, kun K-Supermarket listaa kauppojaan maailman johtavaan matkailupalveluun Tripadvisoriin. Teolla K-Supermarket tarttuu nousevaan matkailutrendiin, ruokakauppaturismiin. Kyseessä on tiettävästi ensimmäinen kerta maailmassa, kun ruokakauppaketju listaa useampia myymälöitään matkailunähtävyyksiksi Tripadvisorissa.
Visit Finlandin kansainvälisen tutkimuksen mukaan matkailijoita kiinnostaa ruoan osalta Suomessa erityisesti paikalliset tuotteet. K-ruokakaupat tarjoavat niihin tutustumiseen oivan mahdollisuuden, sillä yrittäjänä kukin K-ruokakauppias räätälöi kauppansa valikoiman aina asiakkaidensa näköiseksi, ja monet kaupat ostavat tuotteita valikoimaansa suoraan paikallisilta tuottajilta.
– Jokainen K-Supermarket rakentaa valikoimansa asiakkaidensa suosikkien ja alueen tuottajien tarjonnan ympärille. Joku kauppias viljelee hunajaa kauppansa katolla, toisella voi olla valtava valikoima erikoisoluita tai paikallisia leipiä. Monen myymälän juttu taas ovat paikalliset marjat, kalat sekä lihat tai lähijuustolan herkuttelujuustot. Näin matkailija saa ruokakaupassa aidon paikallisen kokemuksen, sanoo K-Supermarketin markkinointijohtaja Milla Sorsakivi.
Yhteensä K-ruokakauppojen valikoimiin kuuluu noin 50 000–60 000 lähi- ja pientuottajien tuotetta, ja juuri kesä on joulun ohella lähiruoan parasta myyntisesonkia. Lähiruoasta erityisesti paikalliset leipomotuotteet sekä vihannekset ja juurekset kiinnostavat asiakkaita.
K-Supermarketin myymälöitä lisätään Tripadvisoriin vaiheittain. Ensimmäisessä vaiheessa sinne viedään suuret ja paljon paikallisia tuotteita sisältävät myymälät pääkaupunkiseudulla: K-Supermarket Kamppi ja Mustapekka Helsingissä sekä K-Supermarket Lippulaiva Espoossa. Tämän jälkeen maailman johtavaan matkailupalveluun lisätään myymälöitä myös muualta Suomesta.
Tripadvisoriin listatuissa myymälöissä paikallisia tuotteita on korostettu esillepanossa. Niitä on myös merkitty, jotta matkailijatkin löytävät helpommin paikalliset tuotteet kauppojen valikoimista.
Ruokakauppamatkailusta uusi vetonaula
Ruokakauppamatkailu on useiden matkailutoimijoiden mukaan yksi ruokamatkailun kiinnostavimmista ilmiöistä tänä vuonna. Ruokamatkailuun halutaan panostaa myös kansallisella tasolla, ja Visit Finland kehittää sitä maa- ja metsätalousministeriön rahoituksella. Ruokakauppa voi olla myös Suomen matkailun uusi vetonaula.
Visit Finlandin kansainvälisen ruokamatkailututkimuksen mukaan suomalainen ruokakulttuuri herättää kansainvälisissä matkailijoissa uteliaisuutta, mutta sen tunnettuus on edelleen rajallista. Kulinaristisia elämyksiä Suomesta kuitenkin hakevat erityisesti saksalaiset ja japanilaiset. Tärkeimpiä tiedonhakukanavia matkaa suunnitellessa ovat nimenomaan hakukoneet ja matka-arvostelusivustot.
– Suomen matkailun kansainvälisen kysynnän osuus on edelleen alle pandemiaa edeltäneen huipputason, vaikka kansainvälinen kysyntä onkin kääntynyt jo nousuun, mikä kertoo merkittävästä kasvupotentiaalista. Suomen vahvimmat ruokaan liitetyt mielikuvat ovat arktiset maut, tuore riista ja kala, sekä ruoka puhtaasta luonnosta, sanoo Visit Finlandin ruokamatkailun asiantuntija Terhi Hook.
Toimitusten käyttöön tarkoitettuja kuvia voit ladata täältä.
KYLLÄ
EI