K-RAUDAN LEHDISTÖTIEDOTE 6.5.2026 Kyselytutkimuksen perusteella lähes miljoona suomalaista on jo laajentanut tai haluaisi laajentaa terassiaan. Lisätilaa tarvitaan, sillä kesällä olohuone ja keittiö siirtyvät ulos.

”Kaikki menee uusiksi”, kauppias-Santeri toteaa. Lattiat hiotaan, valaistus uusitaan ja ilmanvaihto päivitetään. Kaupan kylmälaitos ja kylmälaitteet vaihtuvat energiatehokkaisiin ja nykyaikaisiin laitteisiin. Kaikki lämpimän puolen hyllystöt uusitaan ja kassoja tulee kaksi: toinen perinteinen palvelukassa ja toinen hybridikassa, jota voidaan käyttää itsepalvelukassana tai palvelukassana tilanteen mukaan. Pullot palautetaan jatkossa uuteen automaattiin ja takatilat remontoidaan niin, että sinne mahtuu suurempi takapakaste ja saadaan tilat kaupassa tehtäville tuotteille, kuten täytetyille leiville ja sämpylöille. Hinnannäyttö muuttuu sähköiseksi, myös myymäläkierto muuttuu ja kaupan visuaalinen ilme niin sisällä kuin ulkonakin uudistuu.
”Tällä remontilla perinteikäs kauppa siirtyy kertaheitolla 2030-luvulle”, lupaa Santeri. ”Asiakkaat ovat jo toivoneet kauppaan uudistuksia ja elokuussa avataankin nykyaikainen, selkeä ja raikas Oman kylän kauppa.”
Toiveet ja ideat matalalla kynnyksellä kaupan väelle ja kauppiaalle
”Valmistaudumme tässä pikkuhiljaa remonttiin, ja jos hyllystä näyttää jotain puuttuvan, niin tilaamme kyllä lisää samoin tein. Haluamme palvella ihan viimeiseen asti mahdollisimman hyvin”, Santeri sanoo. ”Yhdessä saamme aikaan mahdollisimman parhaan lopputuloksen, joten pyydämme asiakkailtamme toiveita ja ideoita K-Market Kaukola 2.0 valikoimien ja toimintojen suhteen. Tulkaa kertomaan!”
Santeri Juvonen toimii kauppiaana myös reilun kilometrin päässä sijaitsevassa K-Market Lähemäessä.
KYLLÄ
EI