
Tomi Turunen (42 v.) ja Saara Auvinen (36 v.) aloittavat kauppiasuransa Mikkelin K-Market Tuuliviirissä 1.9.2025.
K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 6.8.2025
Romppaset toimivat nykyisin K-Supermarket Suosikin kauppiaina Suolahdessa, missä he myös jatkavat kauppiaina K-Citymarket Äänekosken rinnalla.
Mika ja Tiina Lankinen ovat toimineet K-Citymarket Äänekosken kauppiaina liki 14 vuotta, ja kauppiuutta on takana Äänekoskella ja Suolahdessa kaikkiaan 25 vuotta.
”Haluamme palata juurillemme lähikauppiaiksi ja luotsaamme jatkossa K-Market Karhunlähdettä ja Markkamäkeä suurella sydämellä. Romppasille toivotamme onnea ja menestystä tulevaan!”
”Kiitos Mika ja Tiina hyvin tehdystä työstä! Äänekoski on meille tuttua aluetta, koska olemme muuttaneet tänne vuonna 2019 K-Supermarket Suosikin kauppiaiksi. Kotoisin olemme Joensuusta, ja muuttaneet ensin kauppiaiksi Mikkeliin Otavaan vuonna 2017”, Romppaset kertovat.
Osuvin tuotevalikoima asiakkaille
Romppaset pitävät asiakkaidensa kuuntelemista yhtenä tärkeimmistä tehtävistään. ”Niin saamme rakennettua osuvimman valikoiman. Toivommekin asiakkaiden tulevan herkästi kertomaan meille tuotetoiveistaan.”
”Meille on aina ollut tärkeää runsas ja tuore hedelmä- sekä vihannesvalikoima, paistotuotteet sekä erikoisruokavalioista maidottomuus ja gluteenittomuus”, he listaavat. ”Myös tuore leipä on monelle tärkeä kaupan valintakriteeri ja sitä haluamme vaalia. Paikallisuuden merkitys on meille suuri, ja sen lisäksi myös pohjoiskarjalaiset juuremme tulevat varmasti näkymään kaupan valikoimassa.” Vastuullisuus tarkoittaa uusille kauppiaille puolestaan pieniä arkisia tekoja ja valintoja niin ympäristön, oman kaupan kuin ihmistenkin hyväksi.
”Supervoimamme on maanläheinen toiminta. Meitä on helppo lähestyä kaupassa hyllyjen välissä tai vapaa-ajalla harrastusten parissa.”
Mukanaan aikaisemmalta kauppiasuraltaan he tuovat K-Citymarketiin henkilökunnan osallistamisen uudistamiseen ja uuden oppimiseen. ”Tiedolla johtaminen ja digitaalisuus ovat yhä merkittävämpi osa kaupan arkea. Olemme aina jakaneet tietoa henkilöstölle ja kannustaneet heitä opiskelemaan ja opettelemaan uusia taitoja sekä toimintatapoja. Olemme halunneet kasvattaa henkilökuntaamme moniosaajiksi”, Romppaset sanovat. ”Suosikin henkilökunnalle onkin tullut tutuksi, että muutos on jatkuvaa.”
Lähihunaja tuotetaan itse kaupan hyllyyn
Äänekosken Sumiaisissa asuvaan Romppasten perheeseen kuuluu kaksi tytärtä, kaksi koiraa ja kymmeniä mehiläispesiä. Vapaa-aika kuluu tyttärien harrastusten parissa jäähallilla, Ala-Keiteleen Musiikkiopistolla sekä uimahalleissa. Ilpo ottaa metsästysharrastukseensa mielellään myös koko perheen mukaan, ja vuorollaan saakin aina seuraa jostain perheenjäsenestään. Ilpo vaikuttaa myös paikallisen yrittäjäjärjestön toiminnassa. Heli puolestaan hoitaa kesäisin mehiläisiä ja tuottaa hunajaa K-Supermarket Suosikin ja K-Citymarket Äänekosken hyllyyn. Koko perhe rentoutuu saunoen ja avannossa käyden.