K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 18.6.2026 Helsingin keskustassa K-Supermarket Kaisaniemeen tehdään niin laajat uudistustyöt, että kauppa suljetaan yli kahdeksi kuukaudeksi. K-kauppiaana toimii Ilkka Rantala.

”Kesko on mielellään investoimassa uusiin lähipalveluihin. K-Market Karjasilta valmistuu liikenteellisesti keskeiselle paikalle. Alueen ostovoima tulee edelleenkin kasvamaan, kun kaikki suunnitellut kerrostalot ovat aikanaan valmiit”, kommentoi hanketta tyytyväisenä Keskon Pohjois-Suomen aluejohtaja Jari Saarinen.
K-Marketin myyntiala tulee olemaan noin 600 m2. Rakennukseen tulee sijoittumaan myös muun muassa Fitness24Seven-kuntosali ja ravintola.
Uuden kaupan sisäänkäynnin lähettyville tulee bussipysäkki ja lisäksi K-Market sijaitsee Mäntybaana-kevyen liikenteen väylän varrella.
KYLLÄ
EI