Lapin asuntopulaa ratkomassa: K-Market Jounin Kaupan kauppiaat rakennuttavat kolme rivitaloa työntekijöilleen

K-Market Jounin Kaupan kauppiaspari lähti helpottamaan Lapin kausityöntekijöiden asuntopulaa ja vuokra-asuntojen kohonnutta hintatasoa kolmen rivitalon rakennushankkeella. Ensimmäiset asukkaat pyritään majoittamaan talvisesonkina 2026–2027. 

Äkäslompolossa, Ylläksen hiihtokeskuksen lähistöllä, sijaitsevan K-Market Jounin Kaupan kauppiaspari Linda ja Janne Vuollo rakennuttavat vakituisille sekä kausityöntekijöilleen kolme rivitaloa, jotka valmistuvat näillä näkymin marras-joulukuussa 2026. Maatyöt on aloitettu. Talot hankitaan K-Raudalta.  

Talot rakennetaan Helukan alueelle, jossa sijaitsee valtaosa Äkäslompolon vakituisesta asutuksesta. Helukasta on K-Market Jounin Kaupalle pyörämatka. 

”Pohjois-Suomessa ja myös meidän kaupassamme työskentelee vuosittain paljon kausityöntekijöitä, joille on seudulla tarjolla liian vähän asuntoja. Tarjolla olevien asuntojen vuokrataso taas on noussut hyvin korkeaksi. Hintataso vertautuu tällä hetkellä jopa Helsingin keskustan vuokra-asuntoihin. Asuntopulan takia niin kausi- kuin vakituistenkin työntekijöiden palkkaaminen on osoittautunut haastavaksi”, Janne Vuollo kertoo. 

Vuollot aloittivat K-Market Jounin Kaupan kauppiaina toukokuussa 2023. 

Kuluneina vuosina he ovat vuokranneet kokonaista rivitaloa työntekijöidensä majoitustarpeisiin. Rivitalon lisäksi työntekijöille on etsitty ja vuokrattu myös muita yksittäisiä asuntoja ja mökkejä. 

”Asuntojen etsimiseen ja hallinnointiin on kulunut paljon aikaa ja vaivaa, mikä on yksi syy rakennushankkeelle. Tämän lisäksi haluamme tietysti myös tarjota työntekijöillemme hinnaltaan kilpailukykyistä ja laadukasta asumista ja arkea. Oli tosi hyvä, että Metsähallitukselta löytyi tähän tarkoitukseen tontti pyöräilymatkan päästä”, Linda Vuollo toteaa. 

K-Raudan toimittamiin ja DEN Finlandin valmistamiin Ainoakoti-rivitaloihin valmistuu kolmenlaisia asuntoja: yksiöitä, soluasunnoiksi tarkoitettuja kahden makuuhuoneen kolmioita sekä perheille tarkoitettuja kolmen makuuhuoneen ja kahden WC:n asuntoja. Kaikissa asunnoissa on sauna. 

”Asuntojen pohjaratkaisut on mietitty todella tarkkaan yhdessä DEN Finlandin ja kauppiaiden kanssa, jotta ne palvelisivat erilaisia asukkaita mahdollisimman hyvin. Asunnot ovat hyvin muunneltavia ja toimivat hyvin niin perhe- kuin soluasuntoinakin”, sanoo K-Raudan ja Ainoakodin myyntipäällikkö Ari Koski

K-Market Jounin Kaupassa työskentelee vuosittain noin 20 kausityöntekijää, joista tyypillisesti noin puolet tarvitsee vuokra-asunnon työskentelynsä ajaksi. Suurin sesonki kestää joulukuun alusta vappuun asti. Toinen sesonkiaika on juhannuksesta syyskuun loppuun. Sulan maan matkailu kasvaa jatkuvasti. 

Kausityöntekijät tulevat Äkäslompoloon ympäri Suomen ja heidän ikähaarukkansa on laaja. Nuorimmat työntekijät ovat 18-vuotiaita ja vanhimmat yli 50-vuotiaita.  

”Äkäslompoloon monet houkuttelee pohjoisen luonto ja halu kokeilla erilaista elinympäristöä. Iloksemme monet kausityöntekijöistä ovat myös halunneet jäädä seudulle. Vakituisista työntekijöistämme yli puolet on alun perin tullut meille kausityöntekijöiksi.”


Oliko sisältö hyödyllinen?
KYLLÄ
EI

Takaisin ylös