K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 14.9.2026 Toni Ollila ja Anni-Elina Säävälä aloittavat 26.10. Kiimingin K-Supermarketin uusina kauppiaina.

"Keskon myynnin kehitys Kymenlaaksossa peilaa taloutemme yleistä suhdannetilannetta. Päivittäistavarakaupan myynti kokonaisuutena laski aavistuksen vuoden takaiseen verrattuna, mutta esimerkiksi lähikauppojen merkitys alueidensa asukkaiden tärkeinä arjen palveluina näyttää vahvistuvista myynneistä päätellen säilyneen. Rakentamisen ja talotekniikan kaupassa myynti Kymenlaaksossa laski viime vuodesta rakennusalan matalasuhdanteen mukaisesti. K-Rautojen myynnissä voidaan kuitenkin nähdä jo orastavia käänteen merkkejä, ja katsomme tulevaisuuteen optimistisin mielin", kommentoi lukuja Keskon Etelä-Suomen aluejohtaja Mika Sivula.
Keskon Kymenlaakson alue
Päivittäistavarakaupan myynti kävi 95,0 miljoonalla eurolla ja siinä oli laskua 1,3 %. Rakentamisen ja talotekniikan kaupan myynti oli 27,1 miljoonaa euroa ja se oli miinuksella 8,1 %. Auto- ja vapaa-ajan kaupan myynnin arvo oli 22,3 miljoonaa euroa ja se pieneni 2,4 %.
KYLLÄ
EI