
K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 14.10.2025 Pirkkalan K-Citymarket on avautunut vuonna 2000. Merkkipäivää juhlitaan asiakkaiden kanssa lokakuussa useamman päivän ajan. K-kauppiaana on toiminut vuodesta 2021 Petri Putila.
Päivittäistavarakaupan myynti kehittyi 4,6 % ja se oli 110,8 miljoonaa euroa. Rakentamisen ja talotekniikan kauppa kävi 41,9 miljoonalla eurolla. Auto- ja vapaa-ajan kaupan myynti oli 21,5 miljoonaa euroa ja se kasvoi 16,0 %.
”Alkuvuoden myynninkehityksiin voidaan olla tyytyväisiä ottaen huomioon markkinassa vallitseva epävarmuus. Kehityksissä näkyy alueella tehty pitkäjänteinen työ asiakaskokemuksen parantamiseksi”, kommentoi Keskon aluejohtaja Mika Sivula.
”Autokaupan myynnin kasvussa näkyy autojen parantunut saatavuus ja lyhentyneet toimitusajat. Myös ravintolatukku Kespron myynti on kehittynyt hyvin koko Etelä-Suomen alueella”, Sivula jatkaa.