Oulun Ritaporttiin rakentuvan uuden K-Citymarketin peruskivi muurattiin maanantaina 7. syyskuuta. Lähes 50 miljoonan euron investointi tuo Oulun pohjoispuolelle uuden kaupan ja palveluiden keskittymän.

K-Citymarket Mikkeli on avattu 1994 ja viimeisin isompi uudistus on tehty 2008. Kaupan kokonaisala on 9600 m2 ja myyntiala 6500 m2.
Koko kauppa uudistuu takatiloja myöten
Uudistuksessa ja remontissa koko kauppa käydään läpi, energiatehokkuutta parannetaan ja mm. kylmälaitteet uusitaan kokonaan. Verkkokaupan K-Nouto saa uudet ja suuremmat tilat. Remontin yhteydessä uusitaan myös kokonaan kattorakenteet.
Remontin laajuudesta johtuen kauppa on suljettuna tämän hetken arvion mukaan lokakuusta tammikuuhun 2024. Uudistuneen kaupan avausta juhlitaan helmikuussa.
KYLLÄ
EI