Oulun Ritaporttiin rakentuvan uuden K-Citymarketin peruskivi muurattiin maanantaina 7. syyskuuta. Lähes 50 miljoonan euron investointi tuo Oulun pohjoispuolelle uuden kaupan ja palveluiden keskittymän.

Päivittäistavarakaupan myynti oli 35,1 miljoonaa euroa. Rakentamisen ja talotekniikan kauppa kävi 12,1 miljoonalla eurolla ja se kehittyi 4,5 %.
”Rakentamisen vilkkaus ja erinomaisesti tehty asiakastyö rakentamisen ja talotekniikan kaupoissamme näkyvät hyvänä kehityksenä”, kommentoi Keskon aluejohtaja Jari Alanen. ”Päivittäistavarakaupan myynteihin voi olla myös tyytyväinen, koska taustalla ovat viime vuoden kovat vastaluvut ja pääsiäisostojen ajoittuminen silloin maaliskuulle.”
Mikkelissä K-Supermarket Pikantissa on meneillään mittava kokonaisuudistus, joka valmistuu kesäkuussa.
KYLLÄ
EI