Edunvalvonnassa Kesko on sitoutunut kansallisen Avoimuusrekisterin neuvottelukunnan laatimiin hyvän edunvalvontatavan suosituksiin.
Hyvän edunvalvontatavan suositukset ovat seuraavat:
Suositukset löytyvät kokonaisuudessaan tästä linkistä.
Kansallisen avoimuusrekisterin tavoitteena on lisätä eduskunnassa, valtioneuvostossa ja ministeriöissä tehtävän päätöksenteon läpinäkyvyyttä rekisteröimällä niihin kohdistuvaa sellaista päättäjäyhteydenpitoa, jota tehdään virallisten työryhmien ja kuulemisten ulkopuolella. Avoimuusrekisterilaki astui voimaan 1.1.2024, ja Keskon raportoima yhteydenpito löytyy tästä linkistä.
Toimintaamme ohjaa myös K Code of Conduct, joka toimii K-ryhmässä tehtävien valintojen ja päätösten tukena ja ohjeena. Toimintaohjeilla varmistamme sen, että K-ryhmässä kaikilla työntekijöillä, K-kauppiailla sekä K-ryhmän yhteistyökumppaneilla on yhtenäinen ymmärrys tekemistämme ohjaavista säännöistä ja periaatteista – muun muassa viestintään ja vieraanvaraisuuteen liittyen. Tiedonantopolitiikkamme mukaisesti viestimme avoimesti ja aktiivisesti.
Kesko on sitoutunut Pariisin ilmastosopimuksen tavoitteisiin ja on asettanut tieteeseen perustuvat päästövähennystavoitteet. Keskon tavoitteet ovat Science Based Targets -aloitteen (SBTi) hyväksymät, ja ne kattavat Keskon oman toiminnan päästöjen lisäksi myös arvoketjussa syntyviä päästöjä.
Kesko on rakentanut yhteiskuntasuhdetoiminnan hallintomallin. Konsernijohtoryhmä tarkastelee vuosittain Keskon jäsenyyksiä kaupan alan järjestöissä ja muissa mahdollisissa edunvalvontajärjestöissä. Kesko seuraa tarkasti Pariisin ilmastosopimuksen mukaisia julkisia sitoumuksia, joita tekevät sellaiset kaupan alan järjestöt ja edunvalvontajärjestöt, joissa Kesko on jäsenenä.
Merkittävimmät suomalaiset kaupan alan ja elinkeinoelämän järjestöt, joissa Keskon edustaja toimii luottamustehtävissä, ovat Kaupan Liitto, Elinkeinoelämän Keskusliitto EK ja Päivittäistavarakauppa ry. Kansainvälisistä kaupan järjestöistä merkittävin on EuroCommerce. Näiden jäsenmaksuina Kesko maksoi vuonna 2024: Kaupan Liitto: 802 000 € (sis. EK:n jäsenmaksun), Päivittäistavarakauppa ry: 428 000 € ja EuroCommerce 64 000 €.
Konsernijohtoryhmän keskeiset luottamustoimet kokonaisuudessaan on lueteltu Hallinto ja johto -osiossa.
Kansainväliset järjestöt
AMS Sourcing B.V.
Amfori
EuroCommerce
European DIY Retail Association, EDRA
GlobalG.A.P.
IGS (ICA Global Sourcing)
WIM (Wholesalers of Installation Materials)
Kaupan alan järjestöt
Elinkeinoelämän Keskusliitto ry
Erikoiskaupan liitto Etu ry
Kaupan liitto
Muoti- ja urheilukauppa ry
Palpa (Suomen Palautuspakkaus Oy)
Palta
Päivittäistavarakauppa ry
RaSi ry, rauta-, rakennus- ja sisustustavarakaupan yhdistys
Sähköteknisen Kaupan Liitto ry (STK)
Teknisen Kaupan Liitto ry
Tuote- ja palvelukaupan yhdistys ETU ry
Yhteinen Toimialaliitto ry
Muut järjestöt
Asunto-, toimitila- ja rakennuttajaliitto RAKLI ry
Autotuojat ja -teollisuus ry
Autoalan Keskusliitto ry
Climate Leadership Coalition ry
Elinkeinoelämän Valtuuskunta EVA ry
Etelä-Karjalan kauppakamari
Etelä-Pohjanmaan kauppakamari
Etelä-Savon kauppakamari
Green Building Council Finland ry
Helsingin seudun kauppakamari
Huoltovarmuuskeskus
Hämeen kauppakamari
Invalidiliitto
Keski-Suomen kauppakamari
Keskuskauppakamari ry
Kiinteistönomistajat ja rakennuttajat Rakli ry
Kuopion alueen kauppakamari
Lahden teollisuusseura ry
Luonnonvarakeskus
Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry
Oulun kauppakamari
Pohjanmaan kauppakamari
Pohjois-Karjalan kauppakamari
Pro Luomu ry
Riihimäen-Hyvinkään kauppakamari ry
Ruokatieto ry
Suomalaisen Työn Liitto ry
Suomen sähkönkäyttäjät ry ElFi
Suomen Kuitukierrätys Oy
Suomen Laatuyhdistys ry
Suomen Pakkaustuottajat Oy
Suomen Pakkausyhdistys ry
Suomen Palautuspakkaus Oy
Sähköinen liikenne ry
Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STUL ry
Talotekninen teollisuus ja kauppa ry
Turun kauppakamari
Työterveyslaitos