Uusi K-Market Nihtiin ja kauppiaaksi Niko Ketola

K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 22.4.2026 Niko Ketola (35) on Helsingin Nihtiin, osoitteeseen Aallonhalkoja, rakentuvan uuden K-Marketin kauppias. Kauppa avautuu elokuun loppupuolella. Niko tuo Nihtiin ”meijän saaren kaupan” tunnelmaa ja vahvaa palveluasennetta.

Nikolle uusi kauppa on innostava mahdollisuus kehittää kauppaa alueella, joka elää ja kasvaa nopeasti. Hän on aikaisemmin toiminut kauppiaana K-Market Kylätähdessä Heinolassa.

”Astuminen kauppiaan saappaisiin Nihdissä tuntuu samaan aikaan jännittävältä ja innostavalta. Alue on vielä keskeneräinen ja kehittyy vauhdilla, ja kaupan täytyy elää siinä mukana. Näen tämän ennen kaikkea mahdollisuutena – ei riskinä”, Niko kertoo.

Ketolan tavoitteena on rakentaa kaupasta aidosti alueensa näköinen lähikauppa, joka kehittyy asiakkaiden arjen mukana.

”Meijän saaren kauppa” keskellä kaupunkia

K‑Market Nihdin liikeidea nojaa kolmeen painopisteeseen: palveluun, henkilökohtaisuuteen ja valikoimaan. Niko kuvaa tavoitettaan kyläkauppamaisena fiiliksenä urbaanissa ympäristössä.

”Haluan rakentaa kauppaa ajatuksella: ”Meijän saaren kauppa”. Henkilökunta on aidosti läsnä, auttaa aktiivisesti ja oppii tuntemaan kanta‑asiakkaiden tarpeet.”

Valikoimaa kehitetään jatkuvasti alueen muuttuessa sekä arjen havaintojen ja datan ohjaamana.

Tuoreutta leipään ja ruokaisuutta heviin

Hedelmät ja vihannekset sekä leipä, ovat keskiössä K-Market Nihdissä. Leipäkokonaisuuden sydän on paistopiste, jonka tavoitteena on tarjota tuoretta leipää aamusta iltaan.

Hevi‑osastolla panostetaan monipuoliseen ja ruokaisaan kokonaisuuteen, joka palvelee sekä nopeaa mukaan otettavaa että arjen perusruokaa alueen asukkaille.

K‑Market Nihdissä tullaan palvelemaan myös Woltin kautta. Kaupan omat Facebook‑ ja Instagram‑tilit ovat työn alla.

Rekrytointi käynnistyy kesällä

Uuden kaupan rekrytoinnit käynnistyvät noin kuukautta ennen avausta, ja siitä tiedotetaan kaupan somenkanavissa. Haussa on asiakaspalveluhenkisiä ja reippaita tekijöitä, joille tärkeintä on oikea asenne.

”Kokemus ei ole ratkaisevaa – tärkeintä on aito halu tehdä työtä kaupassa ja kohdata asiakkaat hyvin.”

Vapaa-aikaansa Niko kertoo viettävänsä urheilun ja ystävien parissa.


Oliko sisältö hyödyllinen?
KYLLÄ
EI

Takaisin ylös