Teemu Kankainen jatkaa myös uuden K-Market Tervaportin kauppiaana Vaalassa

K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 1.4.2026 Vaalan keskustaan on nousemassa uusi K-Market, joka korvaa nykyisen K-Market Tervaportin. Teemu Kankainen jatkaa myös uuden kaupan kauppiaana.

Teemulla on kauppiasuraa liki kuusi vuotta ja niistä puoli vuotta Tervaportissa. ”Odottavaisin ja innokkain fiiliksin kohti uutta kauppaa”, Teemu vakuuttaa. ”Asiakkaat ovat odottaneet uutta ja toiveitakin on tullut siitä, että valikoimat säilyvät edelleen yhtä laajoina. Kovasti asiakkaita kiinnostaa, minkälainen uudesta Tervaportista tulee.”

Uuteen K-Market Tervaporttiin siirtyvät vanhasta kaupasta aikanaan kauppias ja henkilökunta sekä joitakin yksittäisiä kalusteita, joita on juuri hankittu. Kaupalle avataan uudet sometilit, jotka voi ottaa jo nyt seurantaan: Facebookissa K-Market Tervaportti ja Instagramissa @kmtervaportti.

Nykyinen Tervaportti palvelee asiakkaita siihen saakka, kun uusi kauppa valmistuu. Tavoitteena on avaus syksyllä 2026. Uusi rakennus on kooltaan noin 1100 m2 ja K-Marketin myyntiala on noin 600 m2. Investoinnin arvo myymäläkalusteineen on lähes 4 miljoonaa euroa. Nykyinen K-Market Tervaportti palvelee asiakkaitaan uuden kaupan avaukseen saakka.

K-Nouto tulee uutena palveluna ja Posti sekä nykyiset pakettipalvelut siirtyvät uuteen kauppaan. Kaupan pihaan valmistuu lähes 50 autopaikkaa sekä neljä latauspistettä sähköautoille.


Oliko sisältö hyödyllinen?
KYLLÄ
EI

Takaisin ylös