K-ryhmän vähittäismyynti kasvoi Päijät-Hämeessä tammi–syyskuussa 265 miljoonaan euroon – rakentamisen ja talotekniikan kauppa kantaa kasvua

K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 29.10.2026 K-ryhmän vähittäismyynti kasvoi tammi–syyskuussa Päijät-Hämeessä 2,0 prosenttia ja oli yhteensä 265,4 miljoonaa euroa. Kaikki toimialat olivat plussalla, mutta kasvu painottui rakentamisen ja talotekniikan kauppaan.

”Päijät-Hämeessä kasvu jatkui, mutta kolmas neljännes oli alkuvuotta tasaisempi. Rakentamisen ja talotekniikan kauppa on edelleen maakunnan vahvin toimiala. Kuluttajat ovat yhä varovaisia, mikä näkyy arjen ostoksissa”, arvioi Keskon Hämeen aluejohtaja Janne Virtanen.

K-ryhmän vähittäismyynti oli tammi–syyskuussa Päijät-Hämeessä yhteensä 265,4 milj. euroa (alv 0 %), muutos +2,0 %.

  • Päivittäistavarakaupan myynti 165,9 milj. euroa, muutos +0,5 %
  • Rakentamisen ja talotekniikan myynti 66,0 milj. euroa, muutos +5,9 %
  • Auto- ja urheilukaupan myynti 33,5 milj. euroa, muutos +2,2 %

Päivittäistavarakaupan myynti kasvoi Päijät-Hämeessä tammi–syyskuussa 0,5 prosenttia ja oli 165,9 miljoonaa euroa. K-Citymarketit kehittyivät hyvin sekä ruoka- että käyttötavarakaupassa.

”Hypermarketit ovat pitäneet Päijät-Hämeen päivittäistavarakaupan plussalla, ja erityisesti käyttötavarakauppa on kehittynyt hyvin”, Virtanen sanoo.

Rakentamisen ja talotekniikan kaupan myynti Päijät-Hämeessä oli tammi–syyskuussa 66,0 miljoonaa euroa, kasvua 5,9 prosenttia. Onnisen myynti kasvoi vahvasti.

”Onninen on jatkanut Päijät-Hämeessä vahvaa kasvuaan, ja sen ansiosta koko toimiala kasvaa selvästi. Rautakaupan markkina on sen sijaan edelleen haastava”, jatkaa Virtanen.

Auto- ja urheilukaupan myynti oli Päijät-Hämeessä tammi–syyskuussa 33,5 miljoonaa euroa, kasvua 2,2 prosenttia. Autokaupan myynti kasvoi, ja urheilukauppa oli edellisvuoden tasolla.

”Autokauppa on Päijät-Hämeessä pysynyt maltillisessa kasvussa koko alkuvuoden, ja kasvu jatkui tasaisena myös loppukesän aikana”, analysoi Virtanen.

Kauppaverkoston kehittäminen jatkuu Päijät-Hämeessä. Hollolan Soramäkeen rakennetaan uusi K-Market, joka valmistuu vuoden 2027 aikana.


Oliko sisältö hyödyllinen?
KYLLÄ
EI

Takaisin ylös