K-Market Pohjanneito harppasi kertaheitolla 2030-luvulle – uudistuneen kaupan sydämessä valmistuvat äidin käsin tekemät kevätkääryleet
K-Market Pohjanneito harppasi kertaheitolla 2030-luvulle – uudistuneen kaupan sydämessä valmistuvat äidin käsin tekemät kevätkääryleet
27.10.2026
K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 27.10.2026
Karsikon palveleva ja inspiroiva oman kylän kauppa on uudistunut lattiasta kattovalaistukseen. Asiakkaita odottavat entistä selkeämpi myymälä, oman keittiön herkut ja monta arkea helpottavaa uutuutta.
Joensuun Karsikossa sijaitsevan K-Market Pohjanneidon mittava remontti on valmis. Viisi kuukautta kestäneen uudistuksen tuloksena syntyi valoisa, raikas ja moderni kauppa, joka tuntuu aiempaa avarammalta, vaikka neliöt eivät lisääntyneet. K-kauppias Hue Vo tiivistää muutoksen hymyillen: perinteikäs kauppa siirtyi kertaheitolla 2030-luvulle.
– Olemme henkilökunnan kanssa todella tyytyväisiä lopputulokseen. Kaupasta tuli valoisa, raikas ja moderni. Moni asiakas on ihmetellyt ovella, tuliko oikeaan kauppaan, onko tämä Pohjanneito, sanoo Vo.
Kaikki vaihtoi paikkaa – paitsi maitokylmiö
Uudistuksessa käytiin läpi koko kauppa. Lattiat hiottiin, valaistus ja ilmanvaihto uusittiin, kylmälaitos sekä kylmälaitteet vaihdettiin energiatehokkaisiin ja hyllystöt uudistettiin. Myymälän kiertosuunta muuttui, tuoteryhmät sijoitettiin aiempaa loogisemmin ja toinen kassoista muutettiin hybridikassaksi. Entisellä paikallaan säilyi oikeastaan vain maitokylmiö – sekin kasvoi kaksinkertaiseksi.
Kaupan noin 400 neliötä järjestettiin kokonaan uudelleen. Sisääntulosta avautuva pitkä käytävä, uusi valaistus ja uudelleen suunnatut hyllyrivit tekevät tilasta väljän tuntuisen. Suuremi takapakaste mahdollistaa myös aiempaa laajemman pakastevalikoiman ja käytännöllisempi takakeittiö mahdollistaa enemmän oman keittiön tuotteita myyntiin. Tuotteiden sijoittelussa ja esillepanossa ohjaava teema on asiakaslähtöisyys.
– Asensimme moneen myymälähyllyyn lisävarusteina taustatyöntäjät, jotka työntävät tuotteet automaattisesti hyllyn etureunaan, kun edessä oleva tuote otetaan pois. Näin tuotteet ovat aina asiakkaan katsekorkeudella ja helposti saavutettavissa. Tämä lisää varmasti sekä asiakkaiden että henkilökunnan viihtyvyyttä kaupalla, Vo kertoo.
Helposti mukaan makuja maailmalta
Uusi helposti mukaan -piste kokoaa yhteen valmiit eväät, kahvit ja kaupan oman keittiön tuotteet. Tarjolla on muun muassa wokkeja, hampurilaisia ja käsin tehtyjä vietnamilaisia kevätkääryleitä. Valikoimaan ovat tulossa myös riisi- ja salaattiannokset, täytetyt sämpylät ja patongit
– Kevätkääryleet tekee äitini paikan päällä. Ne ovat aitoja, ja tässä kaupassa oman keittiön valikoimaa on tarkoitus kehittää vielä paljon laajemmaksi, Vo sanoo.
Asiakkaiden toiveet näkyvät muuallakin. Gluteenittomat tuotteet on koottu omaan, helposti löydettävään hyllypäätyyn. Pihalle on hankittu lukittava koirakaappi ja uusittu pyöräteline, johon myös suuremman sähköpyörän saa turvallisesti kiinni. Asiakkaille on lisäksi tulossa sähköauton latauspiste.
Hallitun kaaoksen keskellä kannustettiin
Talotekniikan työt kestivät noin neljä kuukautta, ja asiakkaille näkyvin myymäläremontti noin kuukauden. Kauppa palveli koko remontin ajan joka päivä. Pienessä myymälässä se vaati jatkuvaa yhteensovittamista urakoitsijoiden, henkilökunnan ja asiakkaiden arjen välillä.
– Välillä tuntui, että juostiin kellon kanssa. Kun ympärillä oli kaaosta, yksikin asiakkaan kannustava sana merkitsi todella paljon, Vo kiittää.
Asiakkaat suhtautuivat poikkeusoloihin ymmärtäväisesti ja kävivät tsemppaamassa kauppiasta: enää ei ole paljon jäljellä ja upealta näyttää jo nyt. Vo kiittää lämpimästi asiakkaita, henkilökuntaa, Keskoa, pääurakoitsijaa Rakennusliike Soimua ja muita mukana olleita tekijöitä.
– Remonttia tehtiin todella hyvässä hengessä. Nyt on hienoa huomata, että asiakkaat arvostavat sitä, että kauppaa uudistetaan ja viedään eteenpäin. Tätä uudistusta oli myös asiakaspalautteissa toivottu.
Oman kylän kauppa kuuntelee – ja voi myös yllättää
K-Market Pohjanneidon liikeidean ytimessä ovat sanat ”palveleva ja inspiroiva”. Kauppa haluaa tarjota helposti ja nopeasti tuoreet, laadukkaat ainekset hyvään ruokaan, oman keittiön valmisruokia sekä uusia makuja maailmalta ja paikallisilta toimijoilta. Valikoimassa näkyvät myös seudun piirakat, kukot ja leivät.
– Kuuntelemme toiveita herkällä korvalla ja muokkaamme valikoimaa paikallisen kysynnän ja sesonkien mukaan. Haluamme tehdä kaupasta juuri tämän kylän asiakkaita parhaiten palvelevan kaupan, Vo sanoo.
Nauha poikki ja munkille!
Uudistuneen K-Market Pohjanneidon avajaisia vietetään torstaina 29.10. kello 9 alkaen. Ohjelmassa on nauhanleikkaus, kahvia ja munkkeja sekä tarjouksia ja arvontoja. Nauhan leikkaa Joensuun kaupunginjohtaja Jere Penttilä.
– Tervetuloa tutustumaan uudistuneeseen kauppaan. Hyvää kannatti odottaa – nyt haluamme juhlia lopputulosta yhdessä asiakkaidemme kanssa, Vo kutsuu.