K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 30.10.2025 K-ryhmän vähittäismyynti oli tammi-syyskuussa Etelä-Karjalassa yhteensä 166,8 miljoonaa euroa (alv 0 %) ja muutos oli – 3,2 %.

”Päivittäistavarakaupassa parhaiten menestyivät K-Citymarket-ketjun ruokakaupat ja myynti kasvoi 3 %”, kertoo Itä- ja Keski-Suomen aluejohtaja Jesse Kohonen. ”K-Rauta-kauppojen 4 %:n myynnin kasvu on hyvä suoritus edelleen kovin hitaasti elpyvässä markkinassa.”
”Autokauppa jatkoi kasvuaan ja oli 13,2 % plussalla. Valtakunnallisesti myynnistä noin puolet on uusia autoja, kolmannes vaihtoautoja ja loput palveluita”, Kohonen jatkaa.
Uudet kaupparakennushankkeet etenevät aikataulussa ja jopa etuajassa
Kuopiossa K-Market Saariaitan rakennustyöt ovat etuajassa, uusi kauppa avautuu alkukeväästä. Siilinjärven uuden K-Supermarketin avajaisia juhlitaan myös alkukeväästä. Kuopion Haapaniemen K-Citymarketin rakennustyöt ovat aikataulussa ja siellä kauppa avataan keväällä.
Varkaudessa K-Market Pirkkaan tehdään laajat remontti- ja uudistustyöt, jonka vuoksi kauppa on suljettuna syyskuusta alkaen puoli vuotta. Työt etenevät siellä suunnitellusti.
Syyskuussa avattuun uuteen K-Market Julkulaan tehdyt satsaukset ovat onnistuneet ja asiakkaat ovat ottaneet kaupan myönteisesti vastaan.
KYLLÄ
EI