
K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 2.9.2025 Oulun Hiukkavaarassa juhlitaan torstaina 4.9. kaupan avajaisia. Entinen K-Market on kasvanut K-Supermarket-kokoluokkaan. K-kauppiaina toimivat Henri ja Veera Karppinen.
Panostukset uusiin ja uudistettuihin K-Supermarketeihin tuottavat tulosta
Satakunnassa on tehty mittavat panostukset uusiin ja uudistettuihin K-Supermarketeihin. ”Tyytyväisenä voi todeta, että panostukset tuottavat tulosta ja ketjun kauppojen myynti kasvoi 9,3 %. Viimeisimpänä avautui Porissa uusi K-Supermarket Pihlava”, Keskon Länsi-Suomen aluejohtaja Jari Alanen sanoo. ”Rauman K-Citymarketissa juhlittiin kesäkuun alussa mittavien uudistustöiden valmistumista.”
”Maakunnan autokauppa on myös mukavalla 3,5 %:n plussalla. K-Auton hyvät auto- ja sähköautomallistot, kuten VW ID 4- ja ID 7-mallit, sekä markkinoita paremmin käyvä vaihtoautokauppa näkyvät kasvuprosentissa”, Alanen jatkaa. ”Rakentamisen suhdanne elpyy hitaasti ja tämä olisikin oikea hetki remontoimiseen – tekijöitä on saatavilla ja inflaatio maltillinen”, Alanen jatkaa.