K-ryhmän vähittäismyynti oli alkuvuonna Päijät-Hämeessä 167 miljoonaa euroa – autokaupassa vahvaa kasvua
K-ryhmän vähittäismyynti oli alkuvuonna Päijät-Hämeessä 167 miljoonaa euroa – autokaupassa vahvaa kasvua
22.07.2025
K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 22.7.2025
K-ryhmän vähittäismyynti oli tammi-kesäkuussa Päijät-Hämeessä yhteensä 167,0 miljoonaa euroa (alv 0 %).
”K-ryhmän vähittäismyynti Päijät-Hämeessä asettui viime vuoden tasolle. Markkina vaikuttaa olevan edelleen verrattain haastava ja kuluttajaluottamus on heikkoa”, arvioi Keskon Hämeen aluejohtaja Janne Virtanen.
Päivittäistavarakaupassa myynti kehittyi suotuisasti K-Citymarket-ketjussa. K-Citymarketin käyttötavarakaupassa on käynnistynyt laaja uudistusohjelma. Tuoteryhmissä painopiste on kauneudessa, kodin tuotteissa sekä päivittäisessä pukeutumisessa. Käyttötavaran verkkokauppa on yhdistetty ruuan verkkokauppaan (K-ruoka.fi ja -sovellus) yhtenäisen asiakaskokemuksen parantamiseksi.
”Uuden K-Citymarket Paavolan rakentaminen Lahdessa etenee suunnitellusti. Kauppa aukeaa asiakkaille joulusesonkiin marraskuussa”, jatkaa Virtanen.
”Rakentamisen suhdannekäänne erityisesti uudisrakentamisessa on toteutunut arvioitua hitaammin. Toisaalta alueellisesti K-Rauta-kauppojen myynti kehittyi suotuisasti, +4,4 %. Nyt on oikea hetki rakentamiseen ja remontoimiseen – tekijöitä on saatavilla ja inflaatio on maltillinen”, kannustaa Virtanen.
”Autokaupassa näkyy vahvaa kasvua myös alueellisesti. Autokaupan myynti kasvoi alkuvuonna 11,2 %. K-Auton laajat ja arvostetut automallistot, kuten VW ID 4 ja ID 7-mallit, sekä markkinoita paremmin käyvä vaihtoautokauppa näkyvät kasvuprosentissa”, analysoi Virtanen.