Juniorijääkiekkoseurat innostavat liikkeelle matalan kynnyksen mahdollisuuksilla – Näin Liike on lääke näkyy arjessa

K-ryhmän Liike on lääke -hanke tuo liikunnan iloa ja tasa-arvoa jääkiekkokentille. Yhteistyössä 12 juniorijääkiekkoseuran kanssa toteutetaan konkreettisia tekoja lasten ja nuorten hyvinvoinnin edistämiseksi.

Mukana Liike on lääke -yhteistyössä ovat HIFK, Kiekko-Espoo, Jokerit, Tappara, Ilves, Kärpät, Porin Ässät, Jukurit, Pelicans, JYP, TPS ja KalPa. Jokainen seura on saanut suunnitella omat toteutuksensa K-ryhmältä saatavan tuen käytöstä.

Tuen avulla seurat järjestävät esimerkiksi matalan kynnyksen luistelukouluja, panostavat tyttökiekkoon ja innostavat koululaisia liikkumaan liikuntahaasteiden kannustamana. Lisäksi vähävaraisten lasten ja nuorten harrastamisen kustannuksia madalletaan, jotta harrastaminen olisi mahdollista jokaiselle.

Kaikissa Liike on lääke -juniorijääkiekkoseuroissa on myös U13 kummi-ikäryhmä, jonka pelaajat vievät viestiä liikkumisen tärkeydestä eteenpäin omassa seurassaan. Siirtymä alakoulusta yläkouluun on usealle nuorelle taitekohta – haluamme yhdessä kannustaa siihen, että jääkiekosta tulisi mahdollisimman monelle elinikäinen harrastus.

Juniorijääkiekkoseurojen Liike on lääke -hankkeen tukemat teot:

  • Matalan kynnyksen harrastusmahdollisuudet: Seurat järjestävät maksuttomia luistelukouluja, ulkojäätapahtumia ja harrasteryhmiä
  • Tyttökiekon edistäminen: Useat seurat, kuten HIFK, Ilves ja Kärpät, panostavat tyttöjen jääurheiluun järjestämällä ilmaisia kokeilujäitä ja taitovalmennuspäiviä.
  • Tuki vähävaraisille perheille: Seurat madaltavat harrastamisen kustannuksia mm. stipendeillä ja rahastoilla, kuten Kiekko-Espoon tukirahasto.
  • Koulukiertueet ja liikuntahaasteet: Jokerit ja Ässät innostavat koululaisia liikkumaan liikuntatapahtumien ja haasteiden avulla.
  • Erityistarpeiden huomioiminen: KalPa kouluttaa nepsy-ohjaajia, jotta harrastus olisi saavutettavissa myös erityistä tukea tarvitseville lapsille.
  • Perhetapahtumat ja yhteisöllisyys: Useat seurat järjestävät koko perheen ulkojäätapahtumia ja liikunnallisia perhepäiviä.

Vain kolmannes lapsista ja nuorista liikkuu suositusten mukaan. Näiden seurojen panostukset tekevät harrastamisesta saavutettavaa, edistävät tasa-arvoa ja luovat liikunnan iloa koko perheelle.

Kaverit pitää kiekossa kiinni! Katso videolta, mikä on kivointa jääkiekossa lLiike on lääke -juniorijääkiekkoseurojen pelaajien mielestä.

 

K-ryhmän Liike on lääke -hankkeen tavoitteena on kannustaa lapsia ja nuoria liikkumaan enemmän yhdessä Suomen Palloliiton, Suomen Koripalloliiton, Suomen Tennisliiton, jääkiekkoseurojen, JVG:n ja Liike on lääke -lähettiläiden kanssa.

Liike on lääke -hankkeesta voi lukea lisää täältä.


Oliko sisältö hyödyllinen?
KYLLÄ
EI

Takaisin ylös