K-RYHMÄ ALUETIEDOTE 3.12.2025 Jäälissä on K-Supermarketia laajennettu ja remontoitu kesästä saakka. Nyt on valmista ja avajaisia päästään juhlimaan torstaista 4.12. alkaen asiakkaiden kanssa. K-kauppiaina jatkavat Hanne ja Timo Similä.

Keräyksessä mukana olevien 115 kaupan yhteistyökumppaneiden joukosta löytyy tänä vuonna esimerkiksi paikallisia seurakuntia, ruokapankki ja lionsklubi sekä Mannerheimin Lastensuojeluliiton paikallisyhdistys. Keräystuotteet lahjoitetaan useassa tapauksessa alueen vähävaraisille perheille. Monella kaupalla on takanaan jo useampi vuosi yhteistyötä saman paikallisen kumppanin kanssa.
”Konkreettinen auttaminen, oman lähiyhteisön tukeminen ja hyvän mielen jakaminen ovat monille tärkeitä asioita, jotka vielä erityisesti joulun aikaan korostuvat. Auta ruokalahjalla -keräyksessä yhdistyvät nämä kaikki. Osallistuminen on lisäksi helppoa, sillä tuotelahjoituksen keräykseen voi tehdä omien ruokaostosten teon yhteydessä. Jokainen lahjoitus on tärkeä, ja osallistua voi yhdelläkin tuotteella”, kertoo K-Supermarket-ketjun johtaja Janne Vuorinen.
Auta ruokalahjalla -keräyspisteisiin toivotaan lahjoitettavaksi pitkään säilyviä elintarvikkeita, joita ei tarvitse säilyttää kylmässä. Hyviä tuotteita ovat esimerkiksi kahvi, lastenruoka, keksit ja makeiset sekä erilaiset säilykkeet. Lisäksi osassa kauppoja voidaan kerätä lemmikkieläimille lahjoitettavaksi sopivia tuotteita.
Auta ruokalahjalla -keräyksen lisäksi K-kaupoissa voi joulun aikaan olla käynnissä myös muita hyväntekeväisyyskeräyksiä.
Näin Auta ruokalahjalla -keräys toimii:
Satakunnasta keräyksessä mukana olevat K-Supermarket-kaupat:
KYLLÄ
EI