
Siskokset Kerttu ja Kaija tulevat Joutsaan K-Market Perälästä Toivakasta. Kauppiaspari tuo mukanaan roppakaupalla intoa ja tuoreita ideoita uuteen kauppapaikkaansa.
Päivittäistavarakaupan myynti oli 145,6 miljoonaa euroa ja se oli viime vuoden tasolla. Rakentamisen ja talotekniikan kauppa kävi 57,8 miljoonalla eurolla, jossa kasvua oli 3,9 %. Autokaupan myynnin arvo oli 22,9 miljoonaa euroa.
”Rakentamisen edelleen jatkunut vahva tahti ja esimerkiksi energiaremontit siivittivät rakentamisen ja talotekniikan kaupan kasvuun ennestäänkin korkealta tasoltaan”, kommentoi myyntejä Keskon Etelä-Suomen aluejohtaja Mika Sivula. ”Päivittäistavarakaupan luvuissa näkyy se, että koronapandemian helpotettua ihmiset ovat palanneet syömään ravintoloihin.”
”Olemme panostaneet siihen, että K-ruokakaupoistamme löytyvät laajat valikoimat ja kaikille asiakkaille sopivanhintainen ostoskori. Tarjoamme asiakkaillemme vaihtoehtoja eri hintaluokista laadusta tinkimättä, jolloin saman katon alta löytyvät niin herkkukauppa kuin halpa kauppa”, Sivula jatkaa.