
”Nyt kannattaa erityisesti ostaa erilaisia kaaleja, joita löytyy kauppojen valikoimista kattavasti ja edulliseen hintaan: tarjonta on hyvä esimerkiksi valko- ja punakaalissa, suippo- ja savoijinkaalissa sekä ruusu- ja lehtikaalissa. Myös juuresvalikoimat ovat runsaimmillaan, ja väriä lautaselle saa niin porkkanasta, puna- ja raitajuuresta, lantusta kuin palsternakasta”, listaa Keskon vihannesten osto- ja myyntipäällikkö Liisa Eronen.
Kaalien ja juuresten lisäksi katse kannattaa suunnata kotimaiseen kurpitsaan, jonka tarjonta on kasvanut ja valikoima laajentunut viime vuosina merkittävästi. Syyskuussa kaupan hyllyltä löytää esimerkiksi oranssi-, hokkaido- ja spagettikurpitsaa.
”Toinen, jonka kotimaan tuotantomäärät ovat kasvaneet ja jota saa monien asiakkaiden yllätykseksi nykyisin jopa ison osaa vuotta kotimaisena on valkosipuli. Kotimaisen valkosipulin myyntimäärät ovatkin muutaman viime vuoden aikana kasvaneet selvästi”, kertoo Liisa.
Hedelmien puolelta syyskuussa sesongissa on tietysti omena. Sen kotimaisia lajikkeita on tarjolla syksyn ja loppuvuoden mittaan useita, jopa yli kahtakymmentä erilaista. Omenan rinnalle vahvaa nousua tekee kuitenkin myös kotimainen päärynä, jonka tuotantomäärät ovat olleet vuosi vuodelta kasvussa.
”Kotimaisen päärynän kausi kestää yleensä syyskuusta jouluun. Maku on makea ja raikas, ja suosituimmat lajikkeet ovat vihreät Clara Frijs, Concorde ja Conference sekä punaposkinen Celina”, kertoo Keskon hedelmien osto- ja myyntipäällikkö Nanette Karttunen.
Syyskuu on K-ruokakaupoissa sadonkorjuuviikkojen aikaa
Kotimaista satoa juhlistetaan K-ruokakaupoissa koko syyskuun ajan vietettävillä sadonkorjuuviikoilla. Tavoitteena on innostaa asiakkaita lisäämään hedelmien ja vihannesten käyttöä arjessa sekä tutustumaan sesongin kotimaisten kasvisten monipuoliseen tarjontaan. Teema näkyy kauppojen hedelmä- ja vihannesosastoilla runsaina sesonkituotteiden esillepanoina sekä viikoittain vaihtuvina ketjukohtaisina tarjouksina: syyskuun ensimmäisellä viikolla tarjouksesta löytyy esimerkiksi kotimaisia kaaleja ja kurpitsoja. Kokonaisuudessaan K-ruokakaupoissa on vuosittain yli 1200 erilaista hedelmä- ja vihannestarjousta.