Suomalaiset tuovat rautakauppaan yllättäviä asioita maalien sävymalleiksi: mukana kahvikannu, kaappikello ja kukka

K-RAUDAN LEHDISTÖTIEDOTE 8.9.2026 K-Raudan asiakkaat eivät valitse maalin sävyä aina värikartasta, vaan inspiraatiota haetaan mitä yllättävimmistä asioista. Syksyn maalaussesonki on juuri nyt käynnistymässä, kun suomalaiset palaavat pihoilta sisätiloihin.

Kysymys: mitä yhteistä on teepussilaatikolla, kaappikellolla, kahvikannulla ja mustasilmäsusannalla?
Vastaus: kaikki nämä ovat esimerkkejä asioista, jotka asiakas on tuonut K-Rautaan maalin sävymalliksi.

”Lähes kaikki K-Raudoista ostettavat maalit sävytetään asiakkaan toiveiden mukaan”, kertoo osastopäällikkö Kaisa Jaako K-Rauta Merituulesta.

Oikeita maalisävyjä voidaan etsiä kahdella tavalla: väriskannerilla sekä silmämääräisesti, kymmenien tuhansien valmiiden sävyvaihtoehtojen avulla.

Väriskannerit lukevat maalatuilta, vähintään peukalonpään kokoisilta ja mahdollisimman ehjiltä pinnoilta tarkan maalisävyn. Kankaista tai printatuista materiaaleista tekninen lukija ei valitettavasti kykene sävyä lukemaan.

”Se ei kuitenkaan tarkoita sitä, etteikö kaikenlaisia sävymalleja voisi ja kannattaisi tuoda myymälään. Mallista on aina hyötyä oikeaa sävyä etsittäessä; tällöin käytössämme ovat skannerin sijaan silmät ja kymmenet tuhannet sävyvaihtoehdot, joista voimme etsiä vastaavaa sävy. Kerran asiakas kiskaisi jopa paidan päältään ja kertoi haluavansa juuri tätä värisävyä”, Jaako sanoo.

Malleista on hyötyä etenkin silloin, kun kodin värimaailma halutaan koota yhtenäiseksi.

”Esimerkiksi taulut saavat kauniin taustan, kun tauluseinän tai huoneen seinien sävy haetaan seinälle ripustettavan taulun väreistä”, sisustusarkkitehti Susanna Ritala K-Rauta Ruoholahdesta vinkkaa.

Sisämaalien myynti kiihtyy, kun elämä siirtyy ulkoa sisälle

Viime vuosina suomalaiset ovat Ritalan havaintojen mukaan halunneet luoda kodeistaan paikkoja joissa rauhoittua kiireisen arjen keskellä.

"Sisämaaleissa luonnosta löydettävät, pehmeät ja murretut sävyt, kuten pellava, terrakotta, oliivi ja tumman vihreän eri sävyt ovat olleet suosittuja. Ilokseni olen huomannut, että vanhoissa rakennuksissa asuvat inspiroituvat yhä useammin talon aikakauden arkkitehtuurista ja rakennusajalle tyypillistä väreistä. Tämä on mielestäni hyvä lähtökohta ajattomalle sisustukselle."

Suomalaiset käyttävät Ritalan mielestä värejä rohkeammin kuin ennen.

”Enää ei juosta puhtaasti trendivärien perässä vaan pyritään luomaan ehjiä kokonaisuuksia, joissa huomioidaan tila, olemassa oleva ympäristö ja käyttäjät kokonaisvaltaisesti. Värit tuovat valtavasti energiaa ja iloa, joten värejä kannattaa kokeilla rohkeasti - tarvittaessa seinät on helppo maalata uudestaan."

Syksy on yksi sisämaalauksen sesonkiajoista, kun suomalaiset siirtyvät jälleen pihoilta ja mökeiltä koteihin ja sisätiloihin.

”Sisämaalaamisessa tärkeää on muistaa se, että valittu maalisävy kannattaa aina testata märkämaalilla, jotta valittu sisäseinän maalisävy on varmasti toivotunlainen. Käytännössä tämä siis tarkoittaa pienen seinäosan maalaamista ennen varsinaista maalaustyötä. Testimaalaus tulee tehdä siinä huoneessa, johon maali on tarkoitettu, jotta sävyn näkee oikeassa valossa”, K-Raudan tuotepäällikkö Timo Vanninen muistuttaa.

Lisää maalausohjeita K-Raudan sivuilta

Lisätietoja:
K-ryhmän viestintä, puh. +358 1053 50200, viestinta@kesko.fi   

Takaisin ylös