K-Market Kolarin kauppias Nea-Reetta Niemi K-ryhmän Vuoden työnantajakauppias-finaaliin – ehdotuksia kilpailussa lähes 6000

K-ryhmän K-Duuni-kilpailussa etsitään vuosittain Vuoden työnantajakauppiasta ja Vuoden kaupan työntekijää. Nea-Reetta Niemi on finalistina kovassa seurassa, sillä tänä vuonna kilpailuehdotuksia tuli asiakkailta ja K-ryhmäläisiltä valtava määrä, 5924 kappaletta.

Nea-Reetta Niemeä kuvaillaan kilpailuehdotuksissa omalla esimerkillään johtavaksi, kannustavaksi ja helposti lähestyttäväksi. Hän antaa myös vastuuta ja luottaa omaan henkilökuntaansa. Asiakkaat kehuvat, että työntekijöistä huokuu se, että he viihtyvät töissä.

”Kyllä se hiljaiseksi vetää, että on otettu aikaa ja on oltu sitä mieltä, että minä ansaitsisin tämän tunnustuksen. Tämä on todella iso juttu koko meidän porukallemme ja oikeastaan koko kylällekin. Me teemme todella paljon töitä sen eteen, että pystyisimme palvelemaan asiakkaita parhaalla tavalla ja että täällä olisi kiva käydä. Meillä on täällä pohjoisessa välimatkat todella pitkiä, joten asiakkaan pitää pystyä luottamaan siihen, että kaupasta saa ne kaikki tuotteet mitä tarvitsee”, Niemi kommentoi ehdokkuuttaan.

Miten luodaan hyvä työilmapiiri, jossa henkilökunta ja asiakkaat viihtyvät?

”Me puhutaan toisistamme hyvää ja se ruokkii hyvän kierrettä. Kun puhutaan hyvää ja tehdään asioita hyvistä tarkoitusperistä, niin se tekee työnteosta mielekästä. Ja kyllä me saamme ihan hirveästi kiitosta asiakkailta myös, että meille on kiva tulla, koska meillä on niin hyvä fiilis”, Niemi kertoo.

Finalisteja kauppiassarjassa on yhteensä kolme

Niemen lisäksi Vuoden työnantajakauppias-finaaliin on valittu oululaisen K-Market Iikan, K-Market Karjasillan ja K-Market Valjaspuiston kauppias Miika Taavetti sekä Vantaalaisen K-Supermarket Nikinmäen kauppias Joonas Ström.

Vuoden kaupan työntekijä -sarjassa ehdolla ovat Turkulaisen K-Market Kanslerintien Isla Heimonen, K-Citymarket Kouvolan Henriikka Mäkinen ja K-Supermarket Vaajakosken Laura Parkkonen.

Finalistit ja voittajat valitsee tuomaristo asiakkaiden ja K-ryhmäläisten ehdotuksista, joita saatiin tänä vuonna yli 900 kaupasta ympäri Suomen. Yhteensä ehdotuksia kilpailuun tuli 5 924 kappaletta. Kilpailussa ehdokkaita voivat esittää asiakkaat ja K-ryhmäläiset. Ehdokkaita voivat olla K-ryhmän kauppojen työntekijät ja K-kauppiaat seuraavista ketjuista: K-Citymarket, K-Supermarket, K-Market, K-Rauta ja Intersport.

Kilpailun voittajat julkistetaan K-ryhmän yhteisessä ammattitapahtumassa K-Team Päivillä 31.10.2026.

Takaisin ylös