Ennen pakkasia pihamaalla kannattaa tehdä muutama asia – muuten edessä voi olla kallis kevät

K-RAUDAN LEHDISTÖTIEDOTE 6.10.2026 Vesi on tunnetusti vanhin voitehista, paitsi silloin kun puhutaan puutarhaletkuista, ruukuista ja painepesureista talvella. Jäätyvä vesi voi rikkoa tuotteen ja aiheuttaa keväällä turhan, jopa satojen eurojen menoerän. K-Raudan asiantuntija neuvoo, miten säästät satasia muutamassa minuutissa ja pihalla pitäisi muistaa tehdä ennen talvea.

Puutarhaletkuun, kukkaruukkuun tai painepesuriin unohtunut vesi voi osoittautua keväällä kalliiksi pihavirheeksi. Jos veden unohtaa syksyllä tyhjentää edellä mainituista, on keväällä hyvin suurella todennäköisyydellä edessä uusien ruukkujen ja ehjän painepesurin osto.

”Veden poistaminen talveksi ulos jätettävistä laitteista on pikku juttu, jolla voi säästää paljon rahaa”, toteaa K-Raudan tuoteryhmäpäällikkö Outi Lehto.

Ulos jätettävistä ruukuista ja kaikista letkuista tulee tyhjentää vesi, jotta ne eivät hajoa veden jäätyessä. Jos ruukuissa on pohjassa reikä, tulee sitä mahdollisesti peittävä tappi poistaa, jotta vesi pääsee ruukusta pois.

”Aika yleinen ja hyvin kallis virhe painepesurin käytössä on säilyttää sitä pakkasessa niin, että laitteeseen on jätetty vettä. Vesi laajenee jäätyessään ja rikkoo sekä pumpun, letkut että liittimet. Laitetoimittajalta olemme kuulleet, että ilmiö näkyy heillä huollossa joka ikinen kevät”, Lehto sanoo.

Vahingon voi estää muutamassa minuutissa tyhjentämällä laitteen kunnolla vedestä ennen pakkasia.

”Käytännössä tämä tehdään painamalla liipaisinta, kunnes kaikki vesi on poistunut ja käyttämällä pumppua sen jälkeen vielä minuutin verran tyhjäkäynnillä, että kaikki kosteus poistuu. Tämän jälkeen kannattaa vielä tyhjentää pesuainesäiliö ja ravistella letkut kunnolla tyhjiksi”, Lehto neuvoo ja jatkaa: ”Kaikista turvallisin vaihtoehto on säilyttää pesuria talven yli lämpimässä sisätilassa.”

Pakkasen kestävän pihan muistilista – ja vinkki myyrien varalle

Muita pihassa ennen pakkasia tehtäviä töitä ovat muun muassa lämpökompostorin tyhjentäminen, ulkokalusteiden puhdistaminen ja materiaalin mukainen varastoiminen, taimien suojaaminen kylmältä ja jyrsijöiltä sekä syyssipuleiden istuttaminen.

”Lämpökompostorin sisältö jäätyy usein talvella, minkä jälkeen kompostoria on vaikea tyhjentää. Ratkaisu on kompostorin tyhjentäminen ennen jäätymistä, vaikka massa ei olisikaan täysin kompostoitunutta.”, Lehto sanoo.

Biojätteen kompostointiin kätevintä onkin hankkia kaksi kompostoria: toinen lämpöeristetty ja toinen kevyemmin eristetty jälkikompostointia varten

Syksyllä kannattaa myös varautua jo tulevaan kevääseen.

”Kukkasipuleita voi istuttaa niin kauan kuin maa pysyy sulana. Jos pihalla liikkuu sipuleita napostelevia myyriä, valitse narsisseja: ne eivät maistu jyrsijöille ja kukkivat usein tulppaaneja pidempään”, Lehto vinkkaa.

Lisätietoja:
K-ryhmän viestintä, puh. +358 1053 50200, viestinta@kesko.fi   

Takaisin ylös