K-kauppias Niina Aho Taivalkoskelta on K-Duuni-kilpailun finaalissa

K-Market Taivaltorin kauppias Niina Aho Taivalkoskelta on K-ryhmän vuoden työnantajakauppias -kilpailun finaalissa. 

K-Duuni-kilpailussa etsitään vuosittain K-ryhmän vuoden kaupan työntekijää ja työnantajakauppiasta. Ehdokkaita voivat esittää asiakkaat ja K-ryhmäläiset. Molempien sarjojen finaaleihin valittiin kolme finalistia.

Tänä vuonna kilpailuaikana 4.8.–3.9.2025 saatiin yhteensä 24 631 ehdotusta, joista vuoden kaupan työntekijä -sarjaan tuli 22 267 ja vuoden työnantajakauppias -sarjaan 2 364 ehdotusta. Sarjojen voittajat julkistetaan K-Team Päivillä Helsingissä lauantaina 1.11.2025.

Aito ja läsnä oleva

Kysyttäessä Niinalta hänen supervoimaansa, hän arvelee olevansa aito ja läsnä oleva henkilökunnalleen ja asiakkailleen.

”Ole läsnä, kuuntele ja kannusta, ovat mottoni henkilökunnan johtamisessa”, Niina sanoo. ”Haluan myös näyttää esimerkin voimalla, miten viedä asioita eteenpäin. Ei ole ongelmia, on vain ratkaisuja.”

Niina on toiminut kauppiaana kohta lähes 10 vuotta ja K-Market Taivaltori on hänen toinen kauppansa. Vuodet kauppiaana ovat opettaneet, että tehtäviä ja vastuita pitää jakaa. ”Ei tarvitse enää pitää kaikkia lankoja omissa käsissä, vaan voin luottaa, että asiat kyllä hoituvat. Olen tietysti apuna siellä, missä tarvitaan.”

Vapaa-aikaansa Niina viettää avopuolisonsa ja kahden koiransa kanssa. ”Liikkuminen luonnossa on lähellä sydäntäni ja harrastan myös lentopalloa sekä kuntosalia.”

Koko kylä tykkää Niinasta

Niinalle on satanut palautteita ja kiitosta asiakkailta ja henkilökunnalta.

Henkilökunta kiittää Niinaa palautteissaan siitä, että heidän työpanostaan arvostetaan ja Niinaa kiinnostaa, miten heillä menee. ”Niina huomioi jokaisen työntekijän henkilökohtaisesti.” Palautteissa mainitaan myös, että hän on joustava, ystävällinen ja huumorintajuinen pomo. ”Hän pitää pakettia taitavasti kasassa. Työntekijät ovat tyytyväisiä, koska heille annetaan vastuuta ja heihin luotetaan.”

Asiakkaat puolestaan ovat havainneet, että henkilökunnasta huokuu hyvä yhteishenki ja heillä näyttää aidosti olevan kivaa töissä. ”Positiivinen meininki ja ilo työporukassa näkyy asiakkaille asti!”

Eräs asiakas hehkuttaa: ”Koko kylä tykkää hänestä, onhan hän meidän oman kylän tyttö.”

K-Duuni vuoden työnantajakauppias -kilpailun kriteerit

K-kauppias, jonka kaupassa työntekijät viihtyvät, tuntevat itsensä arvostetuiksi ja saavat loistaa. Hän johtaa omalla esimerkillään sekä on reilu, kannustava ja helposti lähestyttävä. Hän on luonut työyhteisön, jossa yhteisöllisyys ja positiivisuus ovat arkea. Hän antaa työntekijöilleen tilaa kehittyä ja auttaa jokaista onnistumaan.

Vuoden työnantajakauppias -kilpailun muut finalistit ovat Niinan lisäksi Marika Rekilä K-Supermarket Perkkaalta Espoosta ja Jerko Seppälä K-Market Hansakortteli ja Jokiranta Turusta.

Takaisin ylös