Anttila ja K-citymarket toivat jouluiloa lapsiperheille

Kauppaketjut lahjoittivat heijastimia syksyn pimeydessä kulkeville koululaisille, leluja Lastenklinikalle sekä naisten vaatteita ja leluja Helsingin ensikodille.

 

Ensikodissa tarve lahjoituksille on suuri. Naisverkosto Centura on organisoinut vuotuisen lahjoituskampanjan, jossa kerätään lahjoja yrityksiltä Helsingin ensikoti Oy:n asiakkaille eli nuorille lapsiperheille. K-citymarket ja Anttila lähtivät kampanjaan innolla mukaan.

- Asiakkainamme on noin 50 perhettä kerrallaan. Toimintamme alkoi vuonna 1942, jolloin keskityimme auttamaan äitejä avioliiton ulkopuolella syntyneiden lastensa kanssa. Tuolloin he joutuivat helposti suljetuiksi yhteiskunnan ulkopuolelle, kertoo Helsingin ensikodin toiminnanjohtaja Kirsi-Maria Manninen.

- Toimintamme on muuttunut vuosien varrella, ja nyt ensisijaisesti autamme nuoria äitejä tai isiä selviämään lastensa kanssa. Monella voi olla hyvin vaikea elämäntilanne, ja apu on todella tarpeen. Opetamme normaalia arjen hallintaa, esimerkiksi ruoanlaittoa ja lapsesta huolehtimista. Asiakassuhde kestää enintään vuoden, jolloin asiakkaat asuvat osan ajasta luonamme ja totuttelevat pikkuhiljaa elämään perheenä omin voimin.

Iloa sekä äideille että lapsille

Ensikodin toiminta on tärkeää, sillä sen avulla lapselle turvataan tasapainoinen ensimmäinen elinvuosi. Jos lapsi kokee olonsa turvattomaksi häntä hoitamaan kykenemättömän aikuisen kanssa, tulee tällaisen lapsen oma vanhemmuus olemaan erittäin vaikeaa huonosta kohtelusta syntyneen pysyvän vamman takia. 

Lahjoituksena saadut tavarat olivat Ensikodin asukkaille iloinen yllätys, kun ne jaettiin yhteisen joulujuhlan lopuksi. Äidit olivat erityisen mielissään vaatteista, sillä suuri osa lahjoituksista suuntautuu lapsille. 

Kesko on ensisijaisesti mukana lahjoitusten ja sponsoroinnin avulla hankkeissa, jotka liittyvät lapsiperheiden arkeen, edistävät elämisen laatua ja kestävää kehitystä.