Keskon rauta- ja konekauppa kasvoivat eniten pääkaupunkiseudulla (Helsinki, Espoo, Vantaa, Kauniainen). Uudellamaalla (pl. pääkaupunkiseutu) ja Kanta-Hämeessä entinen kasvoivat rauta- ja ruokakauppa. Käyttötavaran myynti laski jonkin verran kaikilla alueilla.
Koko K-ryhmän yhteenlaskettu vähittäismyynnin arvo nousi pääkaupunkiseudulla edelliseen vuoteen verrattuna 5,3 % ollen 1903,6 miljoonaa euroa. Uudellamaalla ja Kanta-Hämeessä koko K-ryhmän vähittäismyynti nousi yhteensä 4,2 %, ollen 866,3 miljoonaa euroa.
Pääkaupunkiseudulla auto- ja konekaupan arvo kasvoi 22,4 % ollen 351,7 miljoonaa euroa. Rautakaupan myynti kasvoi 8,5 %, ja oli 156,9 miljoonaa euroa. Ruokakauppa kasvoi 3,2 % ja oli 940,9 miljoonaa euroa. Käyttötavarakaupan yhteenlasketun arvon muutos oli -2,2 %, myynnin ollessa 454,1 miljoonaa euroa.
Uudellamaalla rautakauppa kasvoi edellisvuoteen verrattuna 8,8 %, myynnin ollessa 119,1 miljoonaa euroa. Ruokakaupan myynti oli 399,1 miljoonaa euroa ja siinä oli kasvua 5,8 %. Käyttötavarakauppa laski edellisestä vuodesta 1,3 %, ollen 114,4 miljoonaa euroa.
Kanta-Hämeessä K-ruokakauppa kasvoi 6,9 % 132,2 miljoonaan euroon. Rautakauppa kasvoi 3,9 %, ollen 57,3 miljoonaa euroa. Käyttötavaran myynti laski 11,9 % ollen 44,2 miljoonaa euroa.
- Rautakaupan myynnin kehitys on alan kehitystä parempi ja ruokakaupassa jatkuu edellisen vuoden hyvä kehitys. Markkina-asemamme vahvistunee jälleen Uudellamaalla ja siirtyy myös Kanta-Hämeessa kasvuntielle, kommentoi Keskon Uudenmaan aluejohtaja Timo Huurtola.
Keskon kauppapaikkaverkosto vahvistui Etelä-Suomessa
Vuonna 2011 Keskon ja kauppiaiden yhteisinvestoinnit olivat pääkaupunkiseudulla 43,5 miljoonaa euroa ja Uudellamaalla olivat 42,6 miljoonaa euroa. Kanta-Hämeessä investointien arvo oli 30,3 miljoonaa euroa.
Helsingissä uudistettiin vuonna 2011 K-market Kamppi ja Hakaniemen K-market. Marraskuussa avattiin Myllypuron uuteen ostoskeskukseen K-supermarket. Vuonna 2012 Kaisaniemen metroaseman läheisyyteen avataan K-supermarket ja KodinYkkönen elokuussa. Samoin Ruoholahteen avataan KodinYkkönen ja Intersport remontin jälkeen lokakuussa. Jätkäsaaressa on rakenteilla K-market ja syksyllä avataan K-market Mannerheimintien ja Nordenskjöldinkadun kulmaukseen.
Itäkeskuksen K-citymarketin auleen asemakaava vahvistui tammikuussa 2012. Kaavassa on rakennusoikeutta 56 000 k-m2.
Vantaalla Tammiston K-supermarket Jättijako laajennettiin K-citymarketiksi. Pähkinärinteen K-market uudistettiin K-supermarketiksi ja Martinlaakson K-supermarket uudistettiin. Myös K-citymarket Jumbon laaja remontti valmistui. Tällä hetkellä Vantaalla ovat rakenteilla K-supermarketit Hämeenkylään, Louhelaan ja Nikinmäkeen. Varistossa sijaitseva K-supermarket Herkkupähkinä remontoitiin ja avattiin tämän vuoden tammikuussa.
Espoossa Kilon asemalla avattiin kesällä K-supermarket ja Leppävaaran K-supermarket laajennettiin ja remontoitiin. Samoin uudistettiin K-market Resiina Espoon keskuksessa. Espoon Olarissa Vv-auton uudet tilat valmistuvat keväällä. Merituulen kauppakeskuksessa olevat nykyiset tilat remontoidaan ja niihin sijoittuu K-supermarket sekä K-raudan laajennus. Espoon Lähderantaan on rakenteilla uusi K-supermarket.
Keski-Uudellamaalla Kellokosken K-market uudistui K-supermarketiksi maaliskuussa, minkä lisäksi Riihimäen keskustan ja Kumelan K-marketit uudistuivat K-supermarketeiksi keväällä. Hyvinkään Anttila-tavaratalo uudistettiin täysin viime vuoden aikana. Järvenpään Pajalaan avattiin joulukuun alussa K-supermarket ja Nurmijärven kirkonkylän K-supermarketin rakennustyöt ovat alkaneet. Kauppa avataan loppukesällä 2012.
Mäntsälän ja Hyvinkään K-citymarkettien rakennustyöt ovat käynnissä. Hyvinkään K-citymarket avataan maaliskuun lopussa kauppakeskus Willaan, johon sijoittuu myös Intersport. Myös Anttila-tavaratalosta tulee osa Willaa.. Mäntsälän K-citymarket valmistuu ja avataan kesän korvalla.
Länsi-Uudellamaalla Kirkkonummen Veikkolaan avattiin toukokuussa uusi K-supermarket Veikkola. Syksyllä avattiin K-supermarketit Vihdin kirkonkylään ja Nummelan keskustaan. Lohjan Lempolaan on rakenteilla K-supermarket, joka avataan tämän vuoden lopussa.
Itä-Uudellamaalla Porvoon Kunikaanportissa Asko ja Sotka avasivat syksyllä. Sipoon Söderkullassa toteutettiin K-supermarketin laajennustyö.
Kanta-Hämeessä avattiin helmikuussa uusi K-supermarket Forssa. Hämeenlinnan Tiiriön K-citymarket -keskukseen avattiin keväällä kodin ja sisustuksen erikoismyymälä Anttila Koti. Syksyllä avattiin Hämeensaaren K-citymarket ja Hattulaan uusi K-supermarket. Rautia Riihimäen laajennustyöt ovat käynnissä ja avaus tapahtuu tämän kevään aikana.
K-ryhmän kaupat työllistivät viime vuonna pääkaupunkiseudulla ja Uudellamaalla noin 11 900, mikä on runsaat 300 enemmän kuin vuotta aiemmin. Kanta-Hämeessä K-ryhmä työllisti noin 800 työntekijä, mikä on noin 250 henkilöä enemmän kuin vuotta aiemmin. Kaikkiaan K-ryhmä työllisti Suomessa viime vuonna lähes 30 000 henkilöä.
Lisätietoja:
aluejohtaja Timo Huurtola, Keskon Uudenmaan alue, puh. 0500 716 273
aluejohtaja Antti Palomäki, Kesko pääkaupunkiseutu, puh. 050 65 617